Yangi tadqiqot natijalariga ko'ra, semaglutid asosidagi og'irlik yo'qotish preparatlari (Wegovy va Ozempic kabi) oyiga atigi 3 AQSh dollariga (taxminan 2,35 funt sterling) ommaviy ishlab chiqarilishi mumkin. Bu preparatlar hozirda AQShda oyiga 200 dollar, Buyuk Britaniyada esa 120 funt sterlingga sotilmoqda. Tadqiqot 2024-2025 yillardagi asosiy ingredientlar jo'natmalari yozuvlariga asoslanib, generik dori-darmonlar narxini aniq bashorat qilish uchun ilgari ishlatilgan metodologiyadan foydalangan.
Jahon Sog'liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) 2023-yil sentyabr oyida semaglutidni muhim dori sifatida belgilagan edi, ammo global sog'liqni saqlash rahbarlari yuqori narxlar tufayli unga kirish cheklanganligi haqida ogohlantirishgan. Tadqiqot mualliflaridan biri Liverpul universitetining farmakologiya bo'limidan doktor Endryu Xill: "Bu past narflar butun dunyo bo'ylab muhim doriga kirish imkoniyatini ochadi" deb ta'kidladi.
Tadqiqotchilar shuni aniqladiki, semaglutidning asosiy patentlari Braziliya, Xitoy, Hindiston, Janubiy Afrika, Turkiya, Meksika va Kanada kabi 10 ta mamlakatda 2026-yil 21-martdan boshlab muddati tugaydi, bu esa generik raqobat yo'lini ochadi. Yana 150 ta mamlakatda (Afrikaning ko'p qismi) patentlar ro'yxatdan o'tmagan, bu 160 ta mamlakatda 2-toifa diabet bilan og'rigan odamlarning 69% va semirish bilan yashovchi odamlarning 84% istiqomat qiladi.
Yangi formulalar - in'ektsiya o'rniga tabletka shaklida olinadigan preparatlar - oyiga taxminan 16 dollar narxda ishlab chiqarilishi mumkin. Janubiy Afrikadagi Desmond Tutu Sog'liqni Saqlash Jamg'armasining bosh ilmiy xodimi, semirish bo'yicha mutaxassis doktor Nomatemba Chandivana (tadqiqotda ishtirok etmagan) bu kashfiyotni "Janubiy Afrika va ko'plab Afrika mamlakatlari hamda past va o'rta daromadli mamlakatlar uchun juda muhim" deb baholadi, chunki narx bu dorilarga kirishning asosiy to'siqlaridan biri bo'lgan.
Tadqiqotchilar og'irlikni yo'qotish uchun arzonroq davolash usullari semirishning tizimli sabablarini - oziq-ovqat xavfsizligi, qashshoqlik, shaharlashish va tijorat oziq-ovqat muhiti kabi - hal qilmasligini ta'kidladilar. Foydalarni amalga oshirish uchun muvofiqlashtirilgan siyosat va xarid rejalashtirish talab etiladi. Semaglutid birinchi marta 2017-yilda AQSh regulyatorlari tomonidan tasdiqlangan, Buyuk Britaniya, kontinental Yevropa va AQShdagi patentlar esa yana besh yil muddatga ega.

Согласно новому анализу, препараты для снижения веса на основе семаглутида (такие как Wegovy и Ozempic) могут массово производиться всего за $3 (около £2,35) за месячную дозу в инъекционной форме. В настоящее время эти препараты стоят около $200 в месяц в США и £120 в месяц в Великобритании. Исследование основано на записях о поставках ключевых ингредиентов за 2024-2025 годы и использует методологию, которая ранее применялась для точного прогнозирования цен на дженерики для лечения ВИЧ, гепатита С и некоторых онкологических препаратов.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) в сентябре 2023 года включила семаглутид в список основных лекарственных средств, но глобальные лидеры здравоохранения тогда предупреждали, что высокие цены ограничивают доступ к нему. Один из авторов исследования, доктор Эндрю Хилл из фармакологического отделения Ливерпульского университета, заявил: «Эти низкие цены открывают путь к всемирному доступу к основному лекарственному средству».
Исследователи также обнаружили, что основные патенты на семаглутид истекают в 10 странах в этом году, включая Бразилию, Китай, Индию, Южную Африку, Турцию, Мексику и Канаду с 21 марта, что открывает путь для дженерической конкуренции. Еще в 150 странах (включая большую часть Африки) патенты не были поданы, и в этих 160 странах проживает 69% людей с диабетом 2 типа и 84% людей, страдающих ожирением.
Новые формы препаратов — в виде таблеток, а не инъекций — могут производиться примерно за $16 в месяц. Главный научный сотрудник Фонда здоровья Десмонда Туту в Южной Африке, специалист по ожирению доктор Номатемба Чандивана (не участвовавшая в исследовании) назвала это открытие «очень значимым для Южной Африки и многих африканских стран, а также для стран с низким и средним уровнем дохода в целом, где стоимость была одним из основных барьеров для доступа».
Исследователи предупредили, что более дешевые методы лечения не решат системные причины ожирения, «включая отсутствие продовольственной безопасности, бедность, урбанизацию и коммерческую пищевую среду», и отметили, что для реализации преимуществ потребуются скоординированная политика и планирование закупок. Семаглутид был впервые одобрен регулирующими органами США в 2017 году, а патенты в Великобритании, континентальной Европе и США истекают только через пять лет.