O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov 7-mart kuni Turk davlatlari tashkiloti (TDT) Tashqi ishlar vazirlari Kengashining yig‘ilishida qatnashdi. Uchrashuv Turkiyaning Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, Saidov bu tashabbus uchun minnatdorchilik bildirdi va zamonaviy qiyinchiliklar sharoitida turk dunyosi birligini mustahkamlashning ahamiyatini ta’kidladi.
Muzokaralarda asosiy e’tibor mintaqaviy va global xavfsizlikka ortib borayotgan tahdidlarga qaratildi. Ishtirokchilar davlatlar o‘rtasida yaqindan hamkorlik va birdamlikni kuchaytirish zarurligini muhokama qilishdi. Baxtiyor Saidov O‘zbekistonning tashkilot doirasida amaliy o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish, barqarorlikni ta’minlash, o‘zaro bog‘lanishni rivojlantirish va barqaror iqtisodiy o‘sishga qaratilgan asosiy tashabbuslarni ilgari surish tarafdori ekanligini bildirdi.
TDT Tashqi ishlar vazirlarining norasmiy uchrashuvi doirasida Baxtiyor Saidov Turkiya Prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an tomonidan qabul qilindi. Bundan tashqari, O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar Yaqin Sharqdagi keskinlashgan vaziyat haqida fikr almashishdi va bu mojaroning mumkin bo‘lgan mintaqaviy oqibatlarini muhokama qilishdi, inqirozlarni tinch yo‘l bilan hal qilishga sodiqligini tasdiqladilar.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиер Саидов принял участие в заседании Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств (ОТГ), состоявшемся 7 марта. Встреча была организована министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом, и Саидов выразил благодарность за своевременную организацию, подчеркнув важность укрепления единства тюркского мира в условиях современных вызовов.
Основное внимание в ходе дискуссий было уделено растущим угрозам региональной и глобальной безопасности. Участники обсудили необходимость тесной координации действий и усиления солидарности между странами-участницами. Бахтиер Саидов отметил, что Узбекистан выступает за углубление практического взаимодействия в рамках организации, продвигая ключевые инициативы, направленные на обеспечение стабильности, развитие взаимосвязанности и устойчивый экономический рост.
В рамках неформальной встречи министров иностранных дел стран ОТГ Бахтиер Саидов был принят президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Кроме того, глава МИД Узбекистана провел двусторонние переговоры с Хаканом Фиданом. Стороны обменялись мнениями по обострившейся ситуации на Ближнем Востоке и обсудили возможные региональные последствия этого конфликта, подтвердив приверженность мирному урегулированию кризисов.