Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan BMT Bolalar jamg‘armasi (YUNISEF)ning O‘zbekistondagi vakili Rehina Mariya Kastijioni o‘z kolonkasida qizlar va ayollarning yutuqlarini nishonlash bilan birga, jamiyatda ularga bo‘lgan munosabatni chuqur o‘rganish zarurligini ta’kidladi. Uning fikricha, tantanali tadbirlar faqat siyosiy iroda va amaliy harakatlar bilan mustahkamlanganda haqiqiy natijaga olib keladi.
O‘zbekiston Prezidenti 3-mart kuni “Xotin-qizlar va bolalar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish, shuningdek, ularga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining oldini olish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmonni imzoladi. YUNISEF ushbu farmonni qizlar va ayollarni yanada yaxshiroq himoya qilish borasidagi qat’iy intilish sifatida olqishladi, chunki bu masala milliy taraqqiyotning markazida turuvchi omil hisoblanadi.
Farmon profilaktika, yaqin hamkorlik va qo‘llab-quvvatlash tizimlarini yaxshilashga qaratilgan bo‘lib, zo‘ravonlik, majburlash va zararli odatlarning shaxsiy emas, balki ijtimoiy muammo ekanligini ta’kidlaydi. Ayniqsa, o‘smirlar homiladorligi masalasi e’tiborga olinib, bu holatning ta’lim va salomatlikka salbiy ta’siri, shuningdek, erta nikohlar va ma’lumot yetishmasligi bilan bog‘liqligi ko‘rsatilgan.
YUNISEF hisob-kitoblariga ko‘ra, dunyo bo‘ylab har to‘rtta boladan biri oxirgi bir yil ichida sherigi tomonidan zo‘ravonlikka uchragan onalar bilan yashaydi, har yili 12 million qiz 18 yoshga to‘lmasdan turmushga chiqariladi. Bu raqamlar O‘zbekistonda ham to‘liq statistikaning yetishmasligiga qaramay, profilaktika va chora tizimlarini kuchaytirish zarurligini ko‘rsatadi.
Farmonning asosiy qiymati zarar yetkazilgandan keyin chora ko‘rishdan, uning oldini olishga yo‘naltirishda yotadi. YUNISEF, shuningdek, oilani mustahkamlash va zo‘ravonlikdan xoli hayotni targ‘ib qilishga qaratilgan e’tiborni olqishlaydi va “Baxtli oila” dasturini qo‘llab-quvvatlash orqali hissa qo‘shishni rejalashtirmoqda.
Biroq, qonunlar va dasturlarning o‘zi kifoya emas; ularning ijro etilishi hal qiluvchi ahamiyatga ega. Bu tayyorlangan mutaxassislar, barqaror moliyalashtirish va mamlakatning har bir nuqtasida ayollar va qizlar uchun ochiq tizimlarga bog‘liq. Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan O‘zbekistonning ushbu sohada olgan qadamlari ijobiy baholanmoqda, chunki har bir qiz xavfsizlikda ulg‘ayishga loyiqdir.

По случаю Международного женского дня представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане Регина Мария Кастильони в своей колонке подчеркнула необходимость не только праздновать достижения девочек и женщин, но и глубоко изучать отношение к ним в обществе. По её мнению, торжественные мероприятия приводят к реальным результатам только тогда, когда подкреплены политической волей и практическими действиями.
Президент Узбекистана 3 марта подписал указ «О дополнительных организационно-правовых мерах по усилению защиты прав женщин и детей, а также предотвращению случаев давления и насилия в отношении них». ЮНИСЕФ приветствовал этот указ как решительное стремление к лучшей защите девочек и женщин, поскольку этот вопрос является центральным фактором национального развития.
Указ направлен на улучшение систем профилактики, тесного сотрудничества и поддержки, подчёркивая, что насилие, принуждение и вредные практики являются не личными, а социальными проблемами. Особое внимание уделено вопросу подростковой беременности, показано её негативное влияние на образование и здоровье, а также связь с ранними браками и недостатком информации.
Согласно расчётам ЮНИСЕФ, во всём мире каждый четвёртый ребёнок живёт с матерью, подвергшейся насилию со стороны партнёра за последний год, а ежегодно 12 миллионов девочек выходят замуж до 18 лет. Эти цифры, несмотря на недостаток полной статистики в Узбекистане, указывают на необходимость усиления профилактики и систем реагирования.
Основная ценность указа заключается в перенаправлении национального подхода от реагирования после причинения вреда к его предотвращению. ЮНИСЕФ также приветствует внимание, уделяемое укреплению семьи и продвижению жизни без насилия, и планирует внести свой вклад через поддержку программы «Счастливая семья».
Однако одних законов и программ недостаточно; их реализация имеет решающее значение. Это зависит от подготовленных специалистов, устойчивого финансирования и систем, доступных для женщин и девочек в каждой точке страны. В связи с Международным женским днём шаги Узбекистана в этой области оцениваются положительно, поскольку каждая девочка заслуживает взросления в безопасности.