O‘zbekiston hukumati Enter Engineering, Eriell va Saneg kompaniyalaridan iborat yirik guruhning moliyaviy barqarorlashtirish choralarini ishlab chiqdi. Podrobno.uz nashrining manbasiga ko‘ra, guruhning 38,7 ming xodimiga bo‘lgan ish haqi qarzi 2026-yil yanvar holatiga 131 million dollarni tashkil etgan. Bu qarzni to‘lash uchun Vazirlar Mahkamasi guruh aktivlarini keng ko‘lamli sotish rejasini tasdiqlagan.
Aktivlarni sotish uchun Saneg Aktiv maxsus tuzilmasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (DABA) bilan birgalikda tashkil etiladi. Sotishdan tushgan barcha mablag‘lar O‘zbekiston Milliy bankidagi maxsus hisob raqamida to‘planib, birinchi navbatda ish haqlarini to‘lashga, so‘ngra soliqlar va kreditlar uchun yo‘naltiriladi. Agar E-Auksion platformasidagi ob’yektlarga talab past bo‘lsa, ularning narxi har hafta 5 foizga pasaytiriladi.
Aktivlarni sotish bilan bir vaqtda hukumat strategik loyihalarni yakunlash uchun yangi investorlarni izlamoqda. Ular orasida Tebinbuloq metallurgiya majmuasi, Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini modernizatsiya qilish, MTO (Metanoldan Olefinga) asosidagi gazkimyo majmuasi loyihasi va Buxoro aeroportini modernizatsiya qilish loyihasi bor. Barqarorlashtirish davrida guruhga 2027-yil 1-yanvargacha soliq to‘lash muddati uzaytirilgan, ammo bu faqat ishchilar oldidagi qarzlar to‘liq to‘langandan keyin amal qiladi.
Podrobno.uz manbasining xabar berishicha, Enter Engineering kompaniyasining direktor o‘rinbosari Alisher Hamidov xodimlarga ish haqlarini 15-martgacha to‘lashni va‘da qilgan. U mablag‘lar Gazli gaz saqlash omborini sotish bilan bog‘liq ekanini aytgan, ammo kimga, nima va qancha sotilganligi aniqlanmagan. Hamidov, shuningdek, xodimlardan kompaniyani tark etmasliklarini va “sabrlilik ko‘rsatishlarini” so‘ragan, chunki “likvidatsiya bo‘lmaydi” deb hisoblaydi.
Eslatib o‘tamiz, Enter Engineering Jizzax viloyatidagi atom elektr stansiyasi atrofida infratuzilma qurishning asosiy pudratchisi hisoblanadi. Nashr manbasi kompaniyaning ushbu loyiha uchun allaqachon qisman mablag‘ olganligi sababli, qurilishni har qanday yo‘l bilan qayta boshlashi kerakligini ta’kidlagan.
Manbaning so‘zlariga ko‘ra, Eriell Group va Enter Engineering egasi Baxtiyor Fazilov bu yilning yanvar oyida barcha energetika loyihalaridan “asosiy pudratchi” sifatida chetlashtirilganligi haqida xabardor qilingan. Bundan oldin, Davlat mehnat inspektsiyasi Enter Engineering va unga bog‘liq korxonalarning 12,7 mingdan ortiq xodimlari uchun ish haqi qarzlarini undirgan edi.

Правительство Узбекистана разработало меры по финансовой стабилизации крупной группы компаний, включающей Enter Engineering, Eriell и Saneg. По данным источника издания Podrobno.uz, задолженность холдинга по заработной плате перед 38,7 тысячами сотрудников по состоянию на январь 2026 года составила 131 миллион долларов. Для погашения этого долга Кабинет министров утвердил план масштабной распродажи активов группы.
Для реализации имущества учреждается специальная структура Saneg Aktiv совместно с Агентством по управлению государственными активами (АУГА). Все средства от продажи будут аккумулироваться на специальном счете в Национальном банке Узбекистана и направляться в первую очередь на выплату зарплат, а затем на налоги и кредиты. Если спрос на объекты на платформе E-Auksion будет низким, их стоимость будет снижаться на 5% еженедельно.
Параллельно с распродажей имущества правительство ищет новых инвесторов для завершения стратегических проектов, включая металлургический комплекс Тебинбулак, модернизацию Ферганского нефтеперерабатывающего завода, проект газохимического комплекса на базе МТО (Methanol to Olephin), а также проект по модернизации аэропорта Бухары. На время стабилизации группе предоставлена отсрочка по налогам до 1 января 2027 года, однако она активируется только после полного погашения долгов перед рабочими.
Источник издания также сообщил, что заместитель директора Enter Engineering Алишер Хамидов пообещал выплатить зарплаты сотрудникам до 15 марта. Он добавил, что появление средств связано с продажей подземного газового хранилища Gazli Gas Storage, но детали сделки не уточняются. Кроме того, Хамидов просит сотрудников не покидать компанию и “терпеть”, утверждая, что “ликвидации не будет”.
Стоит отметить, что Enter Engineering является главным строительным подрядчиком по созданию инфраструктуры вокруг АЭС в Джизаке. Источник подчеркнул, что компании придется любыми способами возобновлять строительство, так как часть суммы по этому проекту уже была выплачена.
По словам источника, владельца Eriell Group и Enter Engineering Бахтиёра Фазылова еще в январе этого года уведомили об отстранении от всех энергетических проектов как “главного подрядчика”. Ранее Государственная трудовая инспекция взыскала задолженность по заработной плате более чем 12,7 тысячи работников компании Enter Engineering и связанных с ней предприятий.
Источник издания акцентирует, что зарплаты действительно начали поступать на карты сотрудников, но только за один месяц, хотя задолженности накапливаются с 2025 года. Примечательно, что утвержденная на собеседованиях зарплата всех сотрудников Enter Engineering существенно отличается от указанной в документах. У большинства работников официальная заработная плата составляет около 2 миллионов сумов, и именно в таких размерах компания планирует возвращать долги.