UzGidromet rasmiy ravishda e'lon qildiki, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan Eron hududidan keladigan 'kislotali bulutlar' haqidagi xabarlar ilmiy jihatdan asossizdir. Idora ta'kidladi: "Bu ma'lumotlar ilmiy asosga ega emas va O'zbekiston va qo'shni davlatlar hududiga kislotali yog'ingarchilikning tashilishi amalda mumkin emas."
Kislotali yog'ingarchiliklar asosan katta sanoat zonalari yaqinida hosil bo'lib, oltingugurt va azot oksidlarining uzoq vaqt davomida atmosferada to'planishi va bulutlardagi suv bug'i bilan kimyoviy reaksiyaga kirishishi natijasida paydo bo'ladi. UzGidrometning izohiga ko'ra, havo massalarining minglab kilometrlar masofada harakatlanishi jarayonida ifloslantiruvchi moddalarning kontsentratsiyasi atmosfera turbulentsiyasi, vertikal aralashish va quruq/nam cho'kish jarayonlari ta'sirida keskin kamayadi.
Idora, shuningdek, yog'ingarchilikning mahalliy bulut hosil bo'lish jarayonlari bilan bog'liq ekanligini va asosan ma'lum hudud ustidagi atmosferada mavjud suv bug'i va aerozollar hisobiga shakllanishini ta'kidladi. Meteorologik kuzatuvlar va atmosfera havosining sifatini monitoring qilish ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekiston va qo'shni davlatlar hududiga kislotali bulutlarning tashilishi xavfi kuzatilmagan.
UzGidromet ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda tasdiqlanmagan va noto'g'ri ma'lumotlarni tarqatmaslikka chaqirdi, faqat rasmiy manbalarga tayanishni tavsiya qildi. Idora, shuningdek, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda noto'g'ri yoki tasdiqlanmagan ma'lumotlarni tarqatish uchun amaldagi qonunchilik tartibida javobgarlik choralari nazarda tutilganligini eslatdi.
Eslatib o'tamiz, Isroil harbiylari tomonidan Eron poytaxti Tehron shahridagi yoqilg'i omborlariga zarba berilgandan so'ng, yirik yong'inlardan kelib chiqqan qalin tutun shahar osmonini qopladi va natijada atmosferaga zaharli moddalar chiqarilishi shaharga 'neftli yomg'irlar' tushishiga olib keldi. Bu vaziyat mintaqadagi ekologik holatga ta'sir qilishi mumkinligi haqida tashvishlarni keltirib chiqardi.

Узгидромет официально заявил, что распространяющиеся в социальных сетях сообщения о «кислотных облаках» из Ирана научно необоснованны. Ведомство подчеркнуло: «Эти данные научно необоснованны, и перенос кислотных осадков на территорию Узбекистана и сопредельных государств практически невозможен».
Кислотные осадки образуются в основном вблизи крупных промышленных зон в результате накопления оксидов серы и азота в атмосфере в течение длительного времени и их химической реакции с водяным паром в облаках. По комментарию Узгидромета, в процессе перемещения воздушных масс на большие расстояния концентрация загрязняющих веществ под воздействием атмосферной турбулентности, вертикального перемешивания и процессов сухого и влажного осаждения резко снижается.
Ведомство также отметило, что образование осадков связано с местными процессами облакообразования и формируется в основном за счет водяного пара и аэрозолей, присутствующих в атмосфере над данной территорией. По данным метеорологических наблюдений и мониторинга качества атмосферного воздуха, риск перемещения кислотных облаков на территорию Узбекистана и соседних государств не наблюдается.
Узгидромет призвал не распространять в средствах массовой информации и социальных сетях неподтвержденные и ложные сведения, опираясь только на официальные источники. Ведомство напомнило, что за распространение ложной или неподтвержденной информации в СМИ и соцсетях предусмотрены меры ответственности в установленном законодательством порядке.
Напомним, после удара израильских военных по хранилищам топлива в иранской столице Тегеране густой дым от крупных пожаров покрыл небо города, а выброс токсичных веществ привел к выпадению «нефтяных дождей». Это вызвало опасения о возможном влиянии ситуации на экологическую обстановку в регионе.