️ O‘zbekistonda havo haroratining keskin pasayishi sababli, 10-mart kuni soat 16:00 dan boshlab metan zapravkalar faoliyatiga vaqtincha cheklov joriy etildi. Bu haqda Energetika vazirligi rasmiy ravishda e’lon qildi. Cheklov, sovuq va nam havo massalarining kirib kelishi oqibatida tabiiy gazga bo‘lgan talabning keskin oshishi va magistral gaz quvurlarida bosimning pasayishi tufayli amalga oshirilmoqda.
️ Vazirlikning bayonotiga ko‘ra, bu chora-tadbirlar, avvalo, aholi va ijtimoiy soha obyektlarini barqaror gaz ta’minoti bilan ta’minlash maqsadida qo‘llanilmoqda. Bu jarayonda, ijtimoiy soha obyektlariga xizmat ko‘rsatuvchi hamda jamoat transport vositalari uchun gaz ta’minoti cheklovlarsiz, barqaror tarzda davom ettirilishi kafolatlangan.
️ Cheklovning qancha davom etishi haqida aniq ma’lumot berilmagan, ammo vazirlik ob-havo sharoitlarining yaxshilanishi va gaz tizimidagi barqarorlikning tiklangach, cheklov bekor qilinishini ta’kidladi. Bu voqea, mamlakatda qishki mavsumda energiya ta’minotining zaif tomonlarini yana bir bor ochib berdi va fuqarolar hamda bizneslar uchun qisqa muddatli muammolarga olib kelishi mumkin.

️ В Узбекистане введены временные ограничения на работу метанозаправочных станций, начиная с 10 марта в 16:00, из-за резкого снижения температуры воздуха. Об этом официально сообщило Министерство энергетики. Ограничения связаны с увеличением спроса на природный газ вследствие прихода холодных и влажных воздушных масс, что привело к падению давления в магистральных газопроводах.
️ Согласно заявлению министерства, эти меры принимаются, в первую очередь, для обеспечения стабильного газоснабжения населения и объектов социальной сферы. При этом, газоснабжение для объектов социальной сферы и общественного транспорта будет продолжено без ограничений и в устойчивом режиме.
️ Точные сроки действия ограничений не указаны, но министерство подчеркнуло, что они будут отменены после улучшения погодных условий и восстановления стабильности в газовой системе. Этот инцидент вновь выявил уязвимости энергоснабжения страны в зимний период и может привести к краткосрочным проблемам для граждан и бизнеса.