Farg‘ona viloyatida ‘Suv ta’minoti’ tashkilotining xodimlariga qarshi zo‘ravonlik hodisasi yuz berdi. Reja asosida o‘tkazilgan reyd paytida bir guruh fuqarolar suv ta’minoti mutaxassislariga hujum qilishdi, natijada ikki xodim jarohat oldi: buzilishlarni qayd etayotgan inspektor va mijozlar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i. Bundan tashqari, xizmat avtomobili jiddiy shikastlandi.
Voqea 9-mart kuni, qarzdorliklarni undirish va suv tarmoqlariga noqonuniy ulanishlarni aniqlash bo‘yicha chora-tadbirlar davomida sodir bo‘ldi. Voqea joyiga tuman ichki ishlar boshqarmasining tergov-operativ guruhi chaqirildi, jabrlangan xodimlarga tibbiy yordam ko‘rsatildi. Hozirda huquqni muhofaza qiluvchi organlar mansabdor shaxslarni kaltaklash va mulkni ataylab shikastlash faktlari bo‘yicha oldindan tergov tekshiruvi olib bormoqda, jarayon qarori qabul qilinishi uchun.
‘Suv ta’minoti’ rahbariyati shunday voqealar suv iste’moli sohasida tartib o‘rnatish ishlarini to‘xtatmaydi, deb ta’kidladi. Reydlar viloyatning barcha tumanlarida tasdiqlangan jadval asosida davom ettiriladi. Bu hodisa suv resurslarini boshqarish va qonuniy talablarga rioya qilish masalalarida jamiyatda mavjud muammolarni yana bir bor ko‘rsatib berdi.

В Ферганской области произошел инцидент с нападением на сотрудников организации «Сув таъминоти». Во время планового рейда группа граждан совершила нападение на специалистов водоснабжения, в результате чего два сотрудника получили травмы: инспектор, фиксировавший нарушения, и начальник отдела по работе с клиентами. Кроме того, зафиксированы серьезные повреждения одного служебного автомобиля.
Инцидент произошел 9 марта в ходе мероприятий по взысканию дебиторской задолженности и выявлению незаконных подключений к водопроводным сетям. На место происшествия была вызвана следственно-оперативная группа районного управления внутренних дел, пострадавшим сотрудникам оказана медицинская помощь. В настоящее время правоохранительные органы проводят доследственную проверку по фактам избиения должностных лиц и умышленной порчи имущества для принятия процессуального решения.
Руководство «Сув таъминоти» подчеркнуло, что подобные инциденты не остановят работу по наведению порядка в сфере водопотребления. Рейды будут продолжены во всех районах области в соответствии с утверждённым графиком. Этот случай вновь высветил проблемы в обществе, связанные с управлением водными ресурсами и соблюдением правовых норм.