O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. 10 mart kuni ertalabga kelib, mamlakatimizga evakuatsiya qilingan vatandoshlarimizning umumiy soni 25 047 kishiga yetdi. Bu jarayon tizimli va bosqichma-bosqich amalga oshirilib, mintaqadagi olti davlatni qamrab olmoqda.
Kelganlarning asosiy oqimi Saudiya Arabistonidan bo‘lib, u yerdan 21 mingdan ortiq kishi qaytgan. Birlashgan Arab Amirliklaridan esa 3,5 mingdan ortiq fuqaro evakuatsiya qilingan. Shuningdek, Qatar, Eron, Bahrayn va Ummon davlatlaridan ham vatandoshlarimizni olib kelish uchun reyslar tashkil etilgan.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligining matbuot xizmati ta’kidlashicha, evakuatsiya tadbirlari asosan fuqarolik aviatsiyasi uchun havo makoni ochiq bo‘lgan davlatlar orqali amalga oshirilmoqda.
Diplomatik idoralar vaziyatni doimiy kuzatib borish va yordamga muhtoj bo‘lgan barcha fuqarolarning xavfsiz ravishda vataniga qaytishi uchun logistikani muvofiqlashtirishda davom etmoqda.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. К утру 10 марта общее число соотечественников, эвакуированных в Узбекистан, достигло 25 047 человек. Процесс возвращения граждан носит системный и поэтапный характер, охватывая шесть государств региона.
Основной поток прибывших приходится на Саудовскую Аравию, откуда вернулись более 21 тысячи человек, и Объединенные Арабские Эмираты, принявшие свыше 3,5 тысячи граждан. Также организованы рейсы для соотечественников из Катара, Ирана, Бахрейна и Омана.
Пресс-служба Министерства иностранных дел (МИД) Узбекистана отмечает, что эвакуационные мероприятия осуществляются преимущественно через страны, воздушное пространство которых остается открытым для гражданской авиации.
Дипломатические ведомства продолжают мониторинг ситуации и координируют логистику для обеспечения безопасного возвращения всех нуждающихся в помощи граждан на родину.