O‘zbekistonda qabul qilingan yangi qonun qarzdorlarning mulki bilan ishlash tartibini o‘zgartiradi va davlat ijrochilarining vakolatlarini aniq belgilaydi. Qonunga ko‘ra, garovga qo‘yilgan mulkni kim o‘zlashtirishga rozi bo‘lsa, mulkka qo‘yilgan taqiqlarni davlat ijrochisi qarori bilan bekor qilish mumkin bo‘ladi.
Bu qaror shu bilan birga mulkning yangi egasiga qayd etilishi uchun huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi. Ya’ni, davlat ijrochisi qarori chiqqandan so‘ng, ro‘yxatga olish organlari mulkni hujjatda ko‘rsatilgan shaxs nomiga qayd etishga majbur bo‘ladi.
Muhim jihati shundaki, mulk bilan bog‘liq majburiyatlar avvalgi egasi bo‘lgan qarzdor zimmasida saqlanib qoladi. Faqatgina mulkni o‘zlashtiruvchi shaxs bu majburiyatlarni ixtiyoriy ravishda o‘z zimmasiga olishga rozi bo‘lsagina istisno qilinishi mumkin. Shunday qilib, yangi egasi mulkni olishi bilan birga, unga bog‘liq barcha qarzlar avtomatik ravishda o‘tmaydi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda sudyalar va ularning oila a’zolarining mulki va daromadlarini majburiy deklaratsiya qilish tizimini joriy etish taklif qilingan. Bu tashabbus prezidentning sud tizimi rahbarlari bilan korrupsiya xavfini kamaytirish choralari muhokamasida eshitildi.

В Узбекистане принят новый закон, который изменяет порядок работы с имуществом должников и уточняет полномочия государственных исполнителей. Согласно закону, если взыскатель соглашается оставить за собой имущество, которое не удалось реализовать на торгах, запреты, наложенные на это имущество регистрационными органами, могут быть сняты по решению государственного исполнителя.
Данное решение одновременно служит юридическим основанием для регистрации права собственности на имущество за новым владельцем. То есть после вынесения постановления государственного исполнителя регистрационные органы обязаны поставить имущество на учёт за лицом, указанным в документе.
Важно отметить, что обязательства, связанные с этим имуществом, сохраняются за должником, который был прежним собственником. Исключение возможно только в случае, если взыскатель добровольно принимает на себя исполнение этих обязательств. Таким образом, новый владелец получает имущество, но не автоматически все долги, связанные с ним.
Напомним, что в Узбекистане ранее было предложено внедрить систему обязательного декларирования имущества и доходов судей, а также членов их семей. Эта инициатива прозвучала на встрече президента с руководством судебной системы при обсуждении мер по снижению коррупционных рисков.