Janubiy Koreyaning Yosu shahridagi chet elliklar vaqtinchalik saqlash muassasasida boʻlgan 11 nafar Oʻzbekiston fuqarosi mart oyining oxirigacha vatanga qaytarilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Dunyo.info axborot xizmati xabar berdi.
Oʻzbekistonning Seuldagi elchixonasi xodimlari muqaddas Ramazon oyida ushbu muassasaga tashrif buyurishdi. Diplomatlar oʻz vatandoshlari bilan uchrashib, ularning saqlanish sharoitlari bilan tanishdilar va zarur konsullik va huquqiy yordam koʻrsatdilar. Fuqarolarning qarindoshlari bilan aloqani tiklash masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Elchixona vakillari muassasa rahbariyati bilan ham uchrashuv oʻtkazib, kelajakda vatandoshlarning muammolarini tezkor hal qilish uchun amaliy hamkorlikni rivojlantirish muhokama qilindi. Tomonlar konsullar, advokatlar va tarjimonlar ishtirokidagi uchrashuvlarni tashkil etish uchun favqulodda aloqa mexanizmlarini yoʻlga qoʻyish, shuningdek, tibbiy va boshqa zarur yordam koʻrsatish masalalarini muhokama qildilar.
Hozirda ushbu muassasada 11 nafar Oʻzbekiston fuqarosi saqlanayotgani maʼlum qilindi. Elchixona xodimlari ular bilan alohida konsullik uchrashuvlari oʻtkazib, huquqiy maslahatlar berishdi. Janubiy Koreya tomoni bilan olib borilgan muzokaralar natijasida bu fuqarolarni mart oyi oxirigacha vatanga qaytarish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi.

11 граждан Узбекистана, находящихся в учреждении временного содержания иностранных граждан в южнокорейском городе Ёсу, планируется вернуть на родину до конца марта текущего года. Об этом сообщает информационная служба Dunyo.info.
Сотрудники посольства Узбекистана в Сеуле посетили данное учреждение в священный месяц Рамадан. Дипломаты встретились с соотечественниками, ознакомились с условиями их содержания и оказали необходимую консульскую и правовую помощь. Особое внимание было уделено вопросам восстановления связи граждан с их родственниками.
Также состоялась встреча с руководством учреждения, на которой обсуждалось дальнейшее развитие практического сотрудничества между посольством и администрацией центра для оперативного решения возникающих проблем соотечественников. Стороны обменялись мнениями по вопросам налаживания механизмов экстренной связи для организации встреч с участием консулов, адвокатов и переводчиков, а также рассмотрели вопросы оказания медицинской и другой необходимой помощи.
По данным источника, в настоящее время в данном учреждении содержатся 11 граждан Узбекистана. Сотрудники посольства провели с ними отдельные консульские встречи и предоставили правовые консультации. По итогам переговоров с южнокорейской стороной достигнута договорённость о возвращении этих граждан на родину до конца марта.