O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi ikki oy ichida Toshkent shahridagi 78 ta savdo obyektida soya iqtisodiyotini qisqartirish maqsadida tekshiruvlar o‘tkazdi. Qo‘mita matbuot xizmati xabar berishicha, bu chora-tadbirlar doirasida bozorlar va savdo majmualarida mehnat shartnomasiz ishlagan 2068 nafar fuqaro rasmiy ravishda ro‘yxatga olingan.
Bundan tashqari, 578 nafar tadbirkor oldin zarur hujjatlarsiz faoliyat yuritgan bo‘lsa, endi o‘z faoliyatini qonuniylashtirib, rasmiy biznes toifasiga o‘tgan. 978 nafar sotuvchi esa savdo obyektlari ma’muriyatlari bilan ijaraga olish shartnomalarini tuzgan. Soliq organlari 534 nafar tadbirkorga naqd pulsiz to‘lovlarni qabul qilish uchun terminallar o‘rnatishda yordam bergan, yana 558 ta holatda esa onlayn-kassa apparatlarini o‘rnatishga ko‘maklashgan.
Qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, poytaxt bozorlaridagi rasmiy savdo tushumlari hajmi fevral oyida 2025-yilning shu davriga nisbatan 1,7 baravar oshgan. Masalan, "Malika" savdo majmuasida faqat so‘nggi uch kun ichida 7,3 milliard so‘m miqdorida 5 mingga yaqin chek rasmiylashtirilgan. O‘tgan yilning shu davriga qaraganda cheklar soni uch baravar, to‘lovlar hajmi esa olti baravar oshgan.
Yanvar oyi oxirida Prezident Shavkat Mirziyoyev videoselektor yig‘ilishida soliq organlarining soya iqtisodiyotiga qarshi kurashdagi ishini "mutlaqo qoniqarsiz" deb baholagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, ba’zi rahbarlar byudjet daromadlarini oshirish o‘rniga, "tadbirkorlar" deb ataladigan shaxslarga "homijlik" ko‘rsatishgan. Davlat rahbari, shuningdek, Shayxontohur tumanidagi soliq inspektsiyasining "Chorsu" bozori va "Malika" savdo majmuasida to‘lov intizomini yo‘lga qo‘ya olmaganligi kabi kamchiliklarini alohida ta’kidlagan.

Налоговый комитет Узбекистана в течение двух месяцев провел проверки на 78 торговых объектах Ташкента в рамках мер по сокращению теневой экономики. Как сообщила пресс-служба ведомства, в ходе рейдов были официально оформлены 2068 граждан, которые ранее работали на рынках и в торговых комплексах без трудовых договоров.
Кроме того, 578 предпринимателей, до этого работавших без необходимых документов, легализовали свою деятельность и перешли в категорию официального бизнеса. 978 продавцов заключили договоры аренды с администрациями торговых объектов. Налоговые органы помогли 534 предпринимателям установить терминалы для приема безналичных платежей, а еще в 558 случаях — онлайн-кассовые аппараты.
По данным комитета, объем официальных торговых поступлений на рынках столицы в феврале увеличился в 1,7 раза по сравнению с аналогичным периодом 2025 года. Например, в торговом комплексе «Малика» только за последние три дня было оформлено около 5 тысяч чеков на сумму 7,3 млрд сумов. По сравнению с тем же периодом прошлого года количество чеков выросло втрое, а объем платежей — в шесть раз.
В конце января президент Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании назвал работу налоговых органов по борьбе с теневой экономикой «абсолютно неудовлетворительной». По его словам, некоторые руководители вместо увеличения доходов бюджета предоставляли «покровительство» так называемым «предпринимателям». Глава государства также отдельно указал на недостатки в работе налоговой инспекции Шайхантахурского района, которая не смогла наладить платежную дисциплину на рынке «Чорсу» и в торговом комплексе «Малика».