O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Narkotik va o‘qotar qurollarni nazorat qilish agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yilning yanvar-fevral oylarida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan 8 ta noqonuniy narkotik moddalar ishlab chiqarish laboratoriyasi fosh qilinib, yopildi. Bu chora-tadbirlar natijasida bozorga chiqishidan oldin 375 kilogramm narkotik, psixotrop va kuchli ta’sirli moddalar ishlab chiqarish oldini olishga muvaffaq bo‘ldi.
Musodara qilingan moddalarning eng katta qismi – 42 foiz yoki 146 kilogramm – gashishga to‘g‘ri keladi. Ikkinchi o‘rinda marixuana turgan bo‘lib, uning ulushi 33 foiz yoki 113 kilogrammni tashkil etadi. Qolgan qismi esa boshqa turdagi narkotik va psixotrop moddalardan iborat. Agentlik bu raqamlar narkotik muammosining mamlakatda jiddiy darajada saqlanayotganini ko‘rsatishini ta’kidladi.
Bundan oldin, Farg‘ona va Namangan viloyatlarida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan deyarli 21 ming dona kuchli ta’sirli dori vositalari va 300 grammdan ortiq narkotik moddalar musodara qilingan edi. Bu voqealar narkotik moddalar bilan kurashda mintaqaviy hamkorlik va doimiy monitoringning ahamiyatini yana bir bor tasdiqladi. O‘zbekiston hukumati narkotik moddalar savdosi va iste’moliga qarshi kurashni davom ettirish niyatida ekanligini bildirdi.

По данным Агентства по контролю за наркотиками и огнестрельным оружием при Администрации президента Узбекистана, в январе-феврале 2026 года правоохранительные органы выявили и закрыли восемь незаконных лабораторий по производству наркотических средств. В результате этих мер удалось предотвратить выпуск на рынок 375 килограммов наркотиков, психотропных и сильнодействующих веществ до их попадания в оборот.
Наибольшая часть изъятых веществ – 42% или 146 килограммов – приходится на гашиш. На втором месте находится марихуана, доля которой составила 33% или 113 килограммов. Остальная часть состоит из других видов наркотических и психотропных веществ. В агентстве подчеркнули, что эти цифры свидетельствуют о сохранении серьёзного уровня наркопроблемы в стране.
Ранее в Ферганской и Наманганской областях правоохранительные органы изъяли почти 21 тысячу единиц сильнодействующих лекарственных средств и более 300 граммов наркотиков. Эти инциденты вновь подтвердили важность регионального сотрудничества и постоянного мониторинга в борьбе с наркотиками. Власти Узбекистана заявили о намерении продолжать борьбу с наркоторговлей и потреблением.