O‘zbekistonda yosh olim va tadqiqotchilarni ilmiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida "Akademik Mobilik" dasturi doirasida loyihalarni qabul qilish boshlandi. Davlat ushbu dasturga qabul qilingan barcha loyihalarning barcha xarajatlarini to‘liq qoplashni va‘da qilmoqda. Bu haqda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligining matbuot xizmati xabar berdi.
Yangilangan akadem.ilmiy.uz elektron platformasi orqali ariza va loyihalarni to‘liq raqamli formatda topshirish imkoniyati yaratildi, bu esa hujjatlarni topshirish jarayonini ancha qulay va ochiq qiladi. Dasturda ishtirok etish uchun quyidagi shartlar belgilangan: arizachining yoshi 40 yoshdan oshmasligi kerak (ilmiy daraja, unvon, lavozim yoki ish joyidan qat’iy nazar); har bir ishtirokchi faqat bitta ilmiy loyihani taqdim etishi mumkin; loyiha moliyalashtirish summasi 200 baravar asosiy hisoblash qiymatidan (BHV) oshmasligi lozim; loyihani amalga oshirish muddati esa olti oygacha bo‘lishi kerak.
Loyihalar uchun arizalar 30 mart soat 23:55 gacha akadem.ilmiy.uz elektron platformasi orqali qabul qilinadi. Bu tashabbus mamlakatda ilmiy salohiyatni rivojlantirish va yosh kadrlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning bir qismi hisoblanadi. Yaqinda maktab va kollejlarda startap-g‘oyalar tanlovi ham ishga tushirilganligini eslatib o‘tamiz.

В Узбекистане начался прием проектов для участия в программе «Академическая мобильность», направленной на поддержку научной деятельности молодых исследователей. Все расходы, связанные с реализацией отобранных проектов, будут полностью покрыты государством. Об этом сообщила пресс-служба Агентства инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
Обновленная электронная платформа akadem.ilmiy.uz позволяет подать заявку в полностью цифровом формате, что делает процесс подачи документов более удобным и доступным. Для участия в программе установлены следующие условия: возраст заявителя не должен превышать 40 лет, независимо от ученой степени, звания, должности или места работы; каждый участник может представить только один научный проект; сумма финансирования проекта не должна превышать 200-кратный размер базовой расчетной величины (БРВ); срок реализации проекта составляет от одного до шести месяцев.
Заявки принимаются до 23:55 30 марта через электронную платформу akadem.ilmiy.uz. Эта инициатива является частью более широких реформ, направленных на развитие научного потенциала и поддержку молодых кадров в стране. Напомним, что в школах и колледжах Узбекистана недавно был запущен конкурс стартап-идей.