Farg‘ona viloyatining Kokand shahrida Ichki ishlar boshqarmasi va Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan yana bir yashirin o‘quv muassasasi fosh qilindi, bu yerda ruxsatsiz ravishda voyaga yetmagan bolalar ta’lim olgan.
Maktabda 6 yoshdan 14 yoshgacha bo‘lgan 17 nafar bola topilgan. Ota-onalar tashkilotchiga oylik 100 dan 150 dollargacha to‘lov amalga oshirgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 14 bola Kokanddan, qolganlari respublikaning turli hududlaridan bo‘lgan.
Tashkilotchi bo‘yicha Jinoyat kodeksining 229-2-moddasi (“Diniy e’tiqodlarni o‘qitish tartibini buzish”) asosida hujjatlar rasmiylashtirilgan va tergov harakatlari olib borilmoqda. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar bolalar qanday sharoitda saqlanganligi va yopiq eshiklar ortida ularga aniq nima o‘rgatilganligini aniqlashga harakat qilmoqda.
Ota-onalar ehtiyot bo‘lishga chaqirilmoqda: noqonuniy diniy ta’lim berish va olish javobgarlikni keltirib chiqaradi va bolalarning ruhiy va jismoniy salomatligi uchun xavfli bo‘lishi mumkin. Tergov tegishli idoralar nazorati ostida davom etmoqda.

В городе Коканд Ферганской области сотрудники Управления внутренних дел и Службы государственной безопасности обнаружили еще одно подпольное учебное заведение, где без разрешения проходили обучение несовершеннолетние.
В школе находились 17 детей в возрасте от 6 до 14 лет. Родители ежемесячно платили организатору от 100 до 150 долларов. По данным следствия, 14 детей были из Коканда, остальные — из разных регионов республики.
В отношении организатора уже оформлены документы в соответствии со статьей 229-2 («Нарушение порядка преподавания религиозных вероучений») Уголовного кодекса, ведутся следственные действия. Правоохранители устанавливают, в каких условиях содержались дети и чему именно их обучали за закрытыми дверями.
Родителей призывают к бдительности: незаконное предоставление и получение религиозного образования влечет ответственность и может быть опасным для психического и физического здоровья детей. Расследование продолжается под контролем профильных ведомств.