2026-yilgi FIFA Jahon chempionati uch oydan keyin boshlanishi kerak, ammo turnir tarixidagi eng oddiy tashkil etiladigan nashrlardan biri boʻlishi kutilayotgan voqea har kuni murakkablashib bormoqda. Isroil-AQShning Eron ustidan boshlagan urushi butun dunyo boʻylab katta noaniqlik yaratdi va FIFAning asosiy tadbiri ham, shuningdek, Amerikada allaqachon mavjud boʻlgan siyosiy muammolar bilan birga, oqibatlarni his qilmoqda.
Eron sport vaziri Ahmad Donyamali mamlakat FIFA Jahon chempionatida qatnasha olmasligini eʼlon qildi, chunki AQSh rejimi ularning oliy rahbari Ayatulloh Ali Xomeneyni oʻldirdi. Uning soʻzlariga koʻra, "Bu buzuq rejim (AQSh) bizning rahbarimizni oʻldirganligini hisobga olgan holda, hech qanday sharoitda biz Jahon chempionatida qatnasha olmaymiz". Eron terma jamoasining guruh oʻyinlarining barchasi AQSh shaharlarida oʻtkazilishi rejalashtirilgan, bu esa ishtirokni yanada murakkablashtiradi.
FIFA prezidenti Janni Infantino Instagram orqali AQSh prezidenti Donald Trampning Eronga nisbatan urushga qaramay, ularning ishtirokini "xush qarshi oladi" degan pozitsiyasini takrorlaganini bildirdi. Biroq, agar AQSh Eron terma jamoasini mezbonlik qilishdan bosh tortsa, FIFA ularni mezbon sifatidan chetlashtirishi mumkin, xuddi Indoneziya Isroilni qabul qilishdan bosh tortgani uchun U-20 Jahon chempionatidan chetlashtirilgani kabi.
Urush Iroqning 2026-yilgi nashrga saralash oʻyini uchun katta logistika muammolarini keltirib chiqardi. Iroq havo fazasi 1-aprelgacha yopilgan va asosan mahalliy liga futbolchilaridan iborat boʻlgan terma jamoa toʻliq yigʻilishda qiynalmoqda. Murabbiy Grehem Arnold FIFAga oʻyinni kechiktirishni soʻradi. Meksika Iroq futbolchilariga viza berishda yordam berishni vaʼda qilgan boʻlsa-da, mamlakatda Iroqda elchixonasi yoʻq, bu muammoni yanada murakkablashtiradi.
Meksika oʻz ichki muammolari bilan ham duch kelmoqda: fevral oyida qurolli toʻdalar rahbarining oʻldirilishi ortidan yarim oydan ortiq shtatlarda zoʻravonlik toʻlqini kuzatildi. Jahon chempionatining birinchi oʻyini Meksiko Siti va Guadalaxarada boʻlib oʻtadi, ular oʻtgan oydagi zoʻravonlikdan taʼsirlangan. Prezident Klavdia Sheynbaum turnir davomida 100,000 ga yaqin xavfsizlik kuchlarini joylashtirishni vaʻda qildi, ammo xavfsizlik xavotirlari saqlanib qolmoqda.
Chiptalar narxi ham jamoatchilik uchun katta muammo boʻlib qolmoqda: ochilish oʻyini uchun eng qimmat chiptalar $900 ga yaqin, final uchun esa $8,000 dan ortiq. FIFAning rasmiy qayta sotish saytida final uchun bitta chipta $143,750 ga sotilmoqda, bu uning asl narxidan 41 baravar koʻp. Bu oddiy muxlislar uchun turnirga kirishni qiyinlashtiradi.

Чемпионат мира по футболу 2026 года должен начаться через три месяца, но событие, которое должно было стать одним из самых простых в организации в истории турнира, с каждым днем становится все сложнее. Война, развязанная Израилем и США против Ирана, создала огромную неопределенность по всему миру, и главное мероприятие ФИФА уже ощущает последствия наряду с политическими проблемами, которые уже существовали в Америках.
Министр спорта Ирана Ахмад Донямали заявил, что страна не может участвовать в чемпионате мира ФИФА после того, как режим США убил их верховного лидера Аятоллу Али Хаменеи. По его словам, "Учитывая, что этот коррумпированный режим (США) убил нашего лидера, мы ни при каких обстоятельствах не можем участвовать в чемпионате мира". Все матчи группового этапа иранской сборной запланированы в городах США, что еще больше осложняет участие.
Президент ФИФА Джанни Инфантино в Instagram сообщил, что президент США Дональд Трамп якобы подтвердил свою позицию о том, что "приветствует" участие Ирана, несмотря на войну на Ближнем Востоке. Однако, если США откажутся принимать иранскую команду, ФИФА может лишить их статуса хозяина, как это произошло с Индонезией, которая отказалась принимать Израиль на чемпионате мира среди молодежи.
Война создала серьезные логистические проблемы для Ирака перед квалификационным матчем 31 марта. Воздушное пространство Ирака закрыто до 1 апреля, а сборная, состоящая в основном из игроков местной лиги, испытывает трудности со сбором. Тренер Грэм Арнольд обратился в ФИФА с просьбой перенести матч. Мексика пообещала помочь с визами, но у нее нет посольства в Ираке, что усугубляет ситуацию.
Мексика сталкивается с собственными внутренними проблемами: волна насилия, вызванная убийством лидера наркокартеля в феврале, затронула более половины штатов. Первый матч чемпионата мира пройдет в Мехико, а второй — в Гвадалахаре, где в прошлом месяце произошли беспорядки. Президент Клаудия Шейнбаум заявила о развертывании до 100 000 сотрудников сил безопасности, но опасения по поводу безопасности сохраняются.
Доступность и цены на билеты остаются болезненным вопросом для общественности: самые дорогие билеты на открытие рекламируются почти за $900, а на финал — более $8 000. На официальном сайте перепродажи ФИФА один билет на финал предлагается за $143 750, что в 41 раз превышает первоначальную стоимость. Это делает турнир недоступным для многих обычных болельщиков.