️ O‘zbekistonda fuqarolik va eksperimental aviatsiya qonunlariga o‘zgartirishlar kiritilib, havo harakati dispetcherlari uchun har kuni ish boshlashdan oldin tibbiy ko‘rikdan o‘tish talabi bekor qilindi. O‘zgartirishlar Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olingan va xalqaro aviatsiya standartlariga muvofiq amalga oshirilgan.
️ Qaror Xalqaro Fuqarolik Aviatsiyasi Konvensiyasi qoidalarini hisobga olgan holda qabul qilingan. Tibbiy ko‘rik talabidan tashqari, qoidalardan eskirgan bir qator me‘yorlar, jumladan, o‘tish qatlamidan pastga tushish shartlari bilan bog‘liq talablar ham olib tashlandi.
️ Havo kemalarining jihozlanishiga ko‘ra tasnifi aniqlandi: endi ular asosiy va qayta jihozlanganlarga bo‘linadi. Vazirlik o‘zgartirishlarning milliy aviatsiya qoidalarini xalqaro standartlar va zamonaviy soha talablariga moslashtirishga qaratilganligini ta‘kidlaydi.
️ Ilgari O‘zbekiston meva va sabzavot tashishda uglerod izini kamaytirish bo‘yicha ishlarni boshlagan edi. Asosiy chiqindilar aviatsiya va avtomobil tashishlaridan kelib chiqadi, dengiz transporti esa iqlimga deyarli ta‘sir ko‘rsatmaydi.

️ В Узбекистане внесены изменения в правила полетов гражданской и экспериментальной авиации, отменяющие требование о ежедневном предсменном медицинском осмотре для диспетчеров управления воздушным движением. Изменения зарегистрированы Министерством юстиции и направлены на приведение национальных норм в соответствие с международными авиационными стандартами.
️ Решение принято с учетом положений Конвенции о международной гражданской авиации. Помимо отмены медосмотра, из правил исключен ряд устаревших норм, включая требования, касающиеся условий снижения с переходного эшелона, что упрощает процедуры и повышает эффективность воздушного движения.
️ Также уточнена классификация воздушных судов по оснащению: теперь они делятся на базовые и переоборудованные. В министерстве подчеркивают, что эти изменения направлены на модернизацию авиационной отрасли и адаптацию к современным требованиям, что может способствовать снижению бюрократических барьеров.
️ Ранее Узбекистан начал работу по снижению углеродного следа при перевозке фруктов и овощей, где основной вклад в выбросы вносят авиа- и автомобильные перевозки, в то время как морской транспорт оказывает минимальное воздействие на климат.