️ O‘zbekistonda elektr, issiqlik, gaz va boshqa muhandislik tarmoqlaridan noqonuniy foydalanish uchun javobgarlik sezilarli darajada kuchaytirildi. Bu o‘zgartirishlar 11-mart kuni qabul qilingan qonun bilan Jinoyat kodeksi va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritildi, deb “Huquqiy axborot” Telegram kanali xabar berdi. Yangi qoidalarga ko‘ra, umumiy foydalanishdagi elektr, issiqlik yoki gaz tarmoqlariga o‘zboshimchalik bilan ulanish yoki foydalanish qoidalarini buzgan fuqarolar uchun jarima bazaviy hisoblash miqdorining (BHM) 15 baravaridan 20 baravarigacha, mansabdor shaxslar uchun esa 25 baravaridan 30 baravarigacha oshirildi. Avvalgi tartibda bu miqdorlar fuqarolar uchun 10–15 BHM, mansabdorlar uchun 20–25 BHM edi.
️ Tijorat maqsadlarida elektr, issiqlik, gaz yoki vodoprovod tarmoqlariga o‘zboshimchalik bilan ulanish uchun jarima BHMning 15 baravaridan 25 baravarigacha yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoq bilan jazolanadi, bu avvalgi 10–20 BHM jarimasidan yuqori. Bundan tashqari, Jinoyat kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, agar shunday harakat ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin yana sodir etilsa, jarima BHMning 30 baravaridan 75 baravarigacha, 240 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki bir yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanishi mumkin. Avvalgi tahrirda jarimaning eng kam miqdori 25 BHM edi.
️ Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan keyin 3 oy o‘tgach kuchga kiradi. O‘zenergoinspeksiya ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish bo‘yicha 2887 ta holat aniqlangan, bu davlat manfaatlariga 1 trln 243 mlrd so‘m zarar yetkazgan, shundan 668,9 mlrd so‘m elektr energiyasi, 574,7 mlrd so‘m esa tabiiy gaz hissasiga to‘g‘ri kelgan. 2696 ta material huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan, 5296 ta ma’muriy ish rasmiylashtirilgan.
️ 2026-yilning yanvar-fevral oylarida o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida esa 584 ta noqonuniy foydalanish holati aniqlangan, bu 24,3 mln kVt⋅soat elektr energiyasi va 33,7 mln kub metr tabiiy gaz talon-toroj qilinishi natijasida davlatga 153,8 mlrd so‘m zarar yetkazgan. Shuningdek, 1394 ta ma’muriy ish rasmiylashtirilgan. Bu ma’lumotlar energiya resurslaridan noqonuniy foydalanishning keng tarqalganligi va yangi jazolarning zarurligini ko‘rsatmoqda.
️ Avvalroq O‘zbekistonda kuchli ta’sir qiluvchi moddalar bo‘lgan dori vositalarini retseptsiz sotish uchun javobgarlik ham kuchaytirilgan edi, bu energiya sohasidagi qat’iy choralar bilan bir qatorda davlatning qonunbuzarlikka qarshi kurashish siyosatini aks ettiradi.

️ В Узбекистане значительно усилена ответственность за незаконное использование электроэнергии, тепла, газа и других инженерных сетей. Эти изменения внесены в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности законом, принятым 11 марта, как сообщает Telegram-канал «Huquqiy axborot». Согласно новым правилам, штрафы за самовольное подключение к общедоступным электросетям, теплосетям или газовым сетям или нарушение правил их использования для граждан увеличены с 15-кратного до 20-кратного размера базовой расчётной величины (БРВ), а для должностных лиц — с 25-кратного до 30-кратного. По прежнему порядку эти суммы составляли для граждан 10–15 БРВ, для должностных лиц — 20–25 БРВ.
️ За самовольное подключение к электросетям, теплосетям, газовым или водопроводным сетям в коммерческих целях теперь предусмотрен штраф в размере от 15-кратного до 25-кратного БРВ или административный арест до 15 суток, что выше прежнего штрафа в 10–20 БРВ. Кроме того, согласно изменениям в Уголовный кодекс, если такое деяние совершено повторно после применения административного наказания, возможно наказание в виде штрафа от 30-кратного до 75-кратного БРВ, обязательных работ до 240 часов или исправительных работ до одного года. В прежней редакции минимальный штраф составлял 25 БРВ.
️ Закон вступает в силу через 3 месяца после официального опубликования. По данным Инспекции по контролю за использованием электроэнергии, нефтепродуктов и газа (Узэнергоинспекция), в 2025 году выявлено 2887 случаев незаконного использования энергоресурсов, нанесших ущерб государственным интересам на общую сумму 1 трлн 243 млрд сум, из которых 668,9 млрд сум приходится на электроэнергию, а 574,7 млрд сум — на природный газ. 2696 материалов направлено в правоохранительные органы, оформлено 5296 административных дел.
️ В ходе контрольных мероприятий в январе-феврале 2026 года выявлено 584 случая незаконного использования энергоресурсов, что привело к хищению 24,3 млн кВт⋅ч электроэнергии и 33,7 млн кубометров природного газа и нанесло государству ущерб в 153,8 млрд сум. Также оформлено 1394 административных дела. Эти данные свидетельствуют о широком распространении незаконного использования энергоресурсов и необходимости ужесточения мер.
️ Ранее в Узбекистане уже была усилена ответственность за незаконную продажу лекарств с сильнодействующими веществами, что наряду с жёсткими мерами в энергетической сфере отражает политику государства по борьбе с правонарушениями.