Toshkent shahrida Temur Malik va Buyuk Ipak Yo‘li chorrahasida yo‘l ta‘mirlash ishlari boshlanganligi sababli, ushbu hududda transport harakati vaqtincha cheklangan. Bu esa bir qator avtobuslar yo‘nalishlarini o‘zgartirishga olib keldi.
Xususan, 49-sonli avtobus "TTZ" avtovokzaliga yo‘nalishda Sultoniy, Shortepa-2 va Shortepa ko‘chalari orqali harakatlanadi. 128-sonli avtobusning har ikki yo‘nalishi ham o‘zgartirilib, Durmon yo‘li, Mirzo Ulug‘bek va Temur Malik ko‘chalari orqali o‘tadi. 149-sonli avtobus esa Mingbuloq, Sh. Burhonov va Mirzo Ulug‘bek ko‘chalari orqali ta‘mirlash ishlari olib borilayotgan hududdan chetlab o‘tadi.
Transport harakatidagi o‘zgarishlar va qo‘shni ko‘chalarda transport oqimining oshishi sababli, avtobuslarni kutish vaqtlari odatdagidan uzroq bo‘lishi mumkin. Shahar aholisi va mehmonlarga sayohatlarini oldindan rejalashtirish va ushbu vaqtinchalik cheklovlarni hisobga olish tavsiya etiladi.
Eslatib o‘tamiz, bugun ertalab Toshkent shahridagi Temur Malik va Buyuk Ipak Yo‘li chorrahasida ko‘prikning yo‘l qismida jiddiy shikastlanish sodir bo‘ldi. Voqea joyiga shahar hokimi kelib tashrif buyurdi.
Keyinchalik, "O‘zog‘irsanoatloyiha" AJ bosh direktori Begzod Hazratqulov Buyuk Ipak Yo‘lidagi, Temur Malik ko‘chasi ustidan o‘tuvchi ko‘prik konstruksiyalarida hech qanday nuqson aniqlanmaganligini ma‘lum qildi. Ko‘prik transport harakati uchun xavfsiz deb topildi va yaqin vaqt ichida uni transport uchun ochish rejalashtirilgan.
Poytaxt hokimiyatida esa shikastlangan tayanch qismida qo‘shimcha tekshirish va tiklash ishlari davom etayotganligini aniqladilar.

В Ташкенте на перекрестке улиц Темура Малика и Буюк Ипак Йули начались ремонтные работы, что привело к временному ограничению движения транспорта на этом участке. Это вызвало изменения в маршрутах нескольких автобусов.
В частности, автобус № 49 в направлении автостанции "ТТЗ" теперь следует по улицам Султония, Шортепа-2 и Шортепа. Маршрут № 128 также изменен в обоих направлениях и проходит по улицам Дурмон йули, Мирзо Улугбека и Темура Малика. Автобус № 149 движется по улицам Мингбулок, Ш. Бурханова и Мирзо Улугбека, объезжая ремонтируемый участок.
Из-за изменений в движении и возможного увеличения трафика на соседних улицах интервалы ожидания транспорта могут быть больше обычного. Жителям и гостям города рекомендуется заранее планировать поездки и учитывать эти временные ограничения.
Напомним, сегодня утром на перекрестке улиц Темура Малика и Буюк Ипак Йули в Ташкенте произошло серьезное повреждение проезжей части путепровода. На место происшествия выехал глава города.
Позже генеральный директор АО "O‘zog‘irsanoatloyiha" Бегзод Хазраткулов сообщил, что специалисты не выявили дефектов в конструкциях путепровода на улице Буюк Ипак Йули, проходящего над улицей Темура Малика. Мост признан безопасным для движения, и в ближайшее время его планируют открыть для транспорта.
В столичном хокимияте уточнили, что в настоящее время на поврежденном опорном участке продолжаются работы по дополнительному обследованию и восстановлению.