Eron sport vaziri Ahmad Donyamali Reuters agentligiga bergan bayonotida, 2026-yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionatida Eron terma jamoasi ishtirok etmasligini e’lon qildi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror AQSh rejimi tomonidan Eronga qarshi olib borilayotgan “korrupsiyalashgan” siyosat va urush harakatlari tufayli qabul qilingan. U shuni ta’kidladi: “Ushbu korrupsiyalashgan rejim rahnamomizni o‘ldirganini hisobga olsak, biz hech qanday holatda futbol bo‘yicha Jahon chempionatida qatnasha olmaymiz. Bolalarimiz xavfsiz emas va, umuman olganda, ishtirok etish uchun bunday sharoitlar yo‘q.”
Donyamali AQSh va Isroilning Eron tinch aholisiga qarshi havo hujumlarini eslatib, bu harakatlar natijasida 1300 dan ortiq odam halok bo‘lganini aytdi. U shunday dedi: “Ular Eronga qarshi amalga oshirgan yovuz xatti-harakatlaridan kelib chiqib, sakkiz-to‘qqiz oy ichida bizga ikkita urushni ro‘baro‘ qildi va minglab odamlarimizni o‘ldirdi. Shuning uchun bizda bunday ishtirok bo‘lishi mumkin emas, albatta.” Bu bayonot Eronning AQSh rejimiga qarshi keskin munosabatini ochiq namoyish etadi.
FIFA prezidenti Janni Infantino o‘zining Instagram sahifasida yozganidek, u AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashib, 2026-yilgi Jahon chempionati tayyorgarliklari va “Erondagi hozirgi vaziyat” haqida suhbatlashgan. Infantinoning ma’lumoticha, Tramp Eron terma jamoasining turnirda ishtirok etishini “olqishlagan”, ammo bu AQSh rejimining Eronga qarshi urush harakatlari bilan keskin ziddiyat tashkil qiladi. Hozircha FIFA Eron vazirining bayonotiga izoh bermagan, ammo 1950-yildan beri biror mamlakat Jahon chempionatining final bosqichidan ixtiyoriy ravishda voz kechmaganligi sababli, bu qaror FIFA reglamentiga ko‘ra pul jarimalari va diskvalifikatsiyaga olib kelishi mumkin.
2026-yilgi Jahon chempionati 11-iyundan 19-iyulgacha AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadi. Eron terma jamoasi guruh bosqichida Los Anjeles va Sietlda Belgiya, Misr va Yangi Zelandiya terma jamoalariga qarshi o‘yin o‘tkazishi rejalashtirilgan edi. Eronning rasmiy bildirishnoma yuborganmi yoki yo‘qmi noma’lum bo‘lsa-da, bu qaror xalqaro futbol jamoatchiligida katta rezonans uyg‘otishi kutilmoqda.

Министр спорта Ирана Ахмад Донямали в заявлении агентству Reuters объявил, что иранская сборная не примет участия в чемпионате мира по футболу 2026 года. По словам министра, это решение связано с «коррумпированной» политикой и военными действиями, проводимыми режимом США против Ирана. Он подчеркнул: «Учитывая, что этот коррумпированный режим убил нашего лидера, мы ни при каких обстоятельствах не можем участвовать в чемпионате мира по футболу. Наши дети не в безопасности, и в целом нет условий для участия.»
Донямали напомнил о воздушных ударах США и Израиля по мирному населению Ирана, в результате которых погибло более 1300 человек. Он заявил: «Исходя из их злодейских действий против Ирана, они развязали против нас две войны за восемь-девять месяцев и убили тысячи наших людей. Поэтому у нас, конечно, не может быть такого участия.» Это заявление открыто демонстрирует резкую позицию Ирана против режима США.
Президент FIFA Джанни Инфантино, как он написал на своей странице в Instagram, встретился с президентом США Дональдом Трампом, чтобы обсудить подготовку к чемпионату мира 2026 года и «текущую ситуацию в Иране». По информации Инфантино, Трамп якобы «приветствовал» участие иранской сборной в турнире, но это противоречит военным действиям режима США против Ирана. Пока FIFA не прокомментировала заявление иранского министра, но, поскольку с 1950 года ни одна страна добровольно не отказывалась от участия в финальной стадии чемпионата мира, это решение может привести к штрафам и дисквалификации согласно регламенту FIFA.
Чемпионат мира 2026 года пройдет с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. Иранская сборная должна была сыграть в групповом этапе в Лос-Анджелесе и Сиэтле против сборных Бельгии, Египта и Новой Зеландии. Хотя неизвестно, направил ли Иран официальное уведомление, это решение, как ожидается, вызовет значительный резонанс в международном футбольном сообществе.