O‘zbekistonda 2025-yilda hokim yordamchilari tomonidan 8 ta korrupsion jinoyat sodir etilganligi rasman ma’lum qilindi. Bu haqda 12-mart kuni Kontent tayyorlash markazida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirining birinchi o‘rinbosari Marat Jo‘rayev gapirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat bo‘yicha qariyb 9 ming mahallada faoliyat yuritayotgan hokim yordamchilarining ish beruvchisi tuman hokimliklari hisoblanadi, ammo ularning faoliyatini metodologik qo‘llab-quvvatlash Bandlik vazirligi zimmasida.
Marat Jo‘rayev hokim yordamchilarining muhim rolini ta’kidlab, “Har bitta tashabbus va islohotlarimizni mahallada yurgizadigan vakil, bu albatta, hokim yordamchisi hisoblanadi” dedi. Ular aholi bandligini ta’minlash, norasmiy ish o‘rinlarini soyadan chiqarish, oilaviy tadbirkorlik dasturlarini amalga oshirish, fuqarolarni kasb-hunarga yo‘naltirish, tadbirkorlikni rivojlantirish, kambag‘al oila bilan ishlash va ularning daromadini oshirish kabi vazifalarni bajaradi. Shu bois fuqarolar ushbu masalalar bo‘yicha bevosita hokim yordamchisiga murojaat qilishi mumkin.
Vazir o‘rinbosari ijtimoiy tarmoqlarda hokim yordamchilari bilan bog‘liq korrupsion holatlar “vahima” sifatida ko‘rsatilishiga qaramay, amalda bunday holatlar soni ko‘p emasligini ta’kidladi. “O‘tgan yili hokim yordamchilari 8 ta holatda korrupsiyaga qo‘l urgani aniqlangan. Bu barcha ijtimoiy tarmoqlar va platformalarda tarqalgani tufayli vahima bo‘lgan. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan yuritiladigan reytingda hokim yordamchilari Top-10 talikka ham kirmaydi. Ammo bunday holatlarning bitta bo‘lishi ham ko‘p, biz buni juda yaxshi tushunamiz”, dedi Jo‘rayev.
Marat Jo‘rayevning aytishicha, 2026-yil fevral oyidan boshlab hokim yordamchisi lavozimiga nomzodlar korrupsiyaga qarshi kurashish barqarorlik darajasini baholash uchun test sinovlaridan o‘tmoqda. “Test natijasiga qarab, keyin lavozimga tasdiqlanadi. Bu tajribani fevralda boshlagan bo‘lsak, shu vaqt ichida 170 nafar nomzod test topshirdi. Agar ular testni topshira olmasa, qayta o‘qitishga yuboriladi. Bu Bosh prokuratura huzuridagi rahbar xodimlarni baholash markazi bilan birgalikda amalga oshirilyapti. Nomzodlar testni topshirmaguncha bu lavozimga tayinlanmaydi”, deya tushuntirdi u.
Oldingi ma’lumotlarga ko‘ra, Antikorrupsiya agentligi rahbari Akmal Burxanov 2025-yilda O‘zbekistonda 5222 ta korrupsion jinoyat sodir etilganini bildirgan edi. Uning aytishicha, o‘tgan yilda 12 nafar hokim javobgarlikka tortilgan, eng ko‘p korrupsion jinoyatlar esa sog‘liqni saqlash, maktabgacha va maktab ta’limi vazirliklari hamda mahalliy hokimliklarda qayd etilgan.

В Узбекистане официально подтверждено, что в 2025 году помощниками хокимов было совершено 8 коррупционных преступлений. Об этом заявил первый заместитель министра по сокращению бедности и занятости Марат Джураев на пресс-конференции в Центре подготовки контента 12 марта. По его словам, почти в 9 тысячах махаллей по всей стране работают помощники хокимов, их непосредственным работодателем являются районные хокимияты, хотя методическую поддержку их деятельности осуществляет Министерство занятости.
Марат Джураев подчеркнул важную роль помощников хокимов, заявив: «Представителем, который реализует каждую нашу инициативу и реформу на местах, безусловно, является помощник хокима». Они выполняют такие задачи, как обеспечение занятости населения, вывод неформальных рабочих мест из тени, реализация программ семейного предпринимательства, профориентация граждан, развитие предпринимательства, работа с малоимущими семьями и повышение их доходов. Поэтому граждане могут напрямую обращаться к помощнику хокима по указанным вопросам.
Заместитель министра отметил, что, несмотря на то, что в социальных сетях коррупционные случаи, связанные с помощниками хокимов, часто подаются как «паника», на самом деле их количество невелико. «В прошлом году было установлено, что помощники хокимов совершили коррупционные действия в 8 случаях. Из-за распространения этой информации во всех социальных сетях и платформах возникла паника. В рейтинге, ведомом Агентством по противодействию коррупции, помощники хокимов даже не входят в топ-10. Но даже одного такого случая – много, мы это очень хорошо понимаем», – сказал Джураев.
По словам Марата Джураева, с февраля 2026 года кандидаты на должность помощника хокима проходят тестовые испытания для оценки уровня устойчивости к коррупции. «В зависимости от результатов теста затем утверждается на должность. Если мы начали этот эксперимент в феврале, то за это время тест прошли 170 кандидатов. Если они не сдают тест, то направляются на переобучение. Это осуществляется совместно с Центром оценки руководящих кадров при Генеральной прокуратуре. Кандидаты не назначаются на эту должность, пока не сдадут тест», – пояснил он.
Согласно предыдущим данным, руководитель Антикоррупционного агентства Акмал Бурханов сообщил, что в 2025 году в Узбекистане было совершено 5222 коррупционных преступления. По его словам, в прошлом году к ответственности были привлечены 12 хокимов, а наибольшее количество коррупционных преступлений было зарегистрировано в министерствах здравоохранения, дошкольного и школьного образования, а также в местных хокимиятах.