Xorazm viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar yuqori darajada zaharlangan va tartibga solinadigan metall bo'lgan simobning katta miqdorini noqonuniy sotishga urinishni muvaffaqiyatli to'xtatdi.
Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabandaga qarshi bo'limi tomonidan Yangiyorik tumanida o'tkazildi. Maxsus operatsiya paytida Xiva aholisidan biri "shartli xaridor" ga 20 kg ga yaqin simobni 5000 dollar evaziga sotishga urinayotganda qo'lga olindi.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun o'ta zaharliligi tufayli yuqori xavfli zararli modda sifatida tasniflanadi. O'zbekiston qonunchiligiga ko'ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat'iy tartibga solinadi va maxsus davlat ruxsatnomalari va ixtisoslashtirilgan qayta ishlash tartiblarini talab qiladi.
Hokimiyatlar jamoatchilikni zaharlovchi moddalarni ruxsatsiz qayta ishlash jiddiy qonuniy oqibatlarga olib kelishini eslatdi.