O‘zbekistonda 2026-yilda uy-joy qurilishi va ipoteka kreditlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda. Prezident farmoniga ko‘ra, ipoteka dasturlarini amalga oshirish uchun 23 trillion so‘m ajratiladi.
Bu chora-tadbirlar "O‘zbekiston – 2030" strategiyasini amalga oshirish davlat dasturining bir qismi bo‘lib, e‘lon qilingan "Mahalla va butun jamiyatni rivojlantirish yili" doirasida amalga oshiriladi. Hukumat ushbu tashabbus uy-joy masalasini yangi bosqichga ko‘tarish va aholi uchun uy-joyning qulayligini oshirishga yordam beradi, deb hisoblaydi.
Dasturni moliyalashtirish bir necha manbalardan ta’minlanadi. Asosiy mablag‘ – 12,2 trillion so‘m davlat byudjetidan ajratiladi. Yana 7,8 trillion so‘m tijorat banklari o‘z resurslari hisobidan taqdim etadi, qolgan mablag‘lar qo‘shimcha moliyaviy manbalardan jalb qilinadi.
Shu bilan birga, hokimiyat uy-joy bozor narxlarini hisobga olgan holda ipoteka kreditlari chegaralarini qayta ko‘rib chiqadi. Toshkent shahrida maksimal kredit miqdori 480 million so‘mni tashkil etadi, mamlakatning boshqa hududlarida esa 380 million so‘m bo‘ladi. Bunday farqlash, kutilishicha, hududlar bo‘yicha ko‘chmas mulk narxlaridagi tafovutlarni hisobga olishga imkon beradi.
Dastur boshlang‘ich to‘lov va foizlarni to‘lashda qiyinchiliklarga duch kelayotgan fuqarolarga alohida e‘tibor qaratadi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri subsidiyalar taqdim etish uchun byudjetda 2,7 trillion so‘m ajratilgan. Hukumatda kompleks chora-tadbirlar minglab oilalar uchun o‘z uy-joyini sotib olishni yanada qulayroq qiladi, deb hisoblaydi.

In Uzbekistan, 2026 will see a significant expansion of support for housing construction and mortgage lending. According to a presidential decree, 23 trillion soums will be directed towards implementing mortgage programs.
These measures are part of the state program for implementing the "Uzbekistan – 2030" strategy, carried out within the framework of the declared "Year of Mahalla and Society Development." Authorities expect the initiative to elevate housing solutions to a new level and enhance housing accessibility for the population.
Program funding will be secured from multiple sources. The main portion of funds—12.2 trillion soums—will be allocated from the state budget. An additional 7.8 trillion soums will be provided by commercial banks using their own resources, with the remaining funds drawn from additional financial sources.
Simultaneously, authorities will revise mortgage loan limits based on market housing prices. In Tashkent, the maximum loan amount will be 480 million soums, while in other regions of the country, it will be 380 million soums. This differentiation is expected to account for variations in real estate costs across regions.
The program pays special attention to citizens facing difficulties with down payments and interest payments. The budget includes 2.7 trillion soums for direct subsidies. The government believes the comprehensive measures will make homeownership more accessible for thousands of families nationwide.