Vardanyan oilasi hukmni "dahshatli, lekin kutilgan" deb atadi. Qarindoshlarning so'zlariga ko'ra, sud jarayoni yopiq eshiklar ortida o'tkazilgan, ayblovlarga oid dalillar esa taqdim etilmagan. Ular, shuningdek, tadbirkorni va boshqa arman mahbuslarini ozod qilish uchun kurashish niyatida ekanliklarini aytishdi, ular bu mahbuslarni siyosiy deb hisoblaydi.
Vardanyan - tadbirkor va investor bo'lib, Forbes jurnali versiyasiga ko'ra, eng boy rossiyalik tadbirkorlar qatoriga kirgan. 2022-yil kuzida u rossiya fuqaroligidan voz kechdi va bu qaror Tog'li Qorabog' atrofidagi vaziyat bilan bog'liq ekanligini aytdi.
Tadbirkor 2023-yil sentyabr oyida Ozarbayjonning mintaqadagi harbiy operatsiyasidan keyin Armanistonga kirishga urinayotganda Ozarbayjon huquqni muhofaza qiluvchi organlari tomonidan ushlangan, bu operatsiya natijasida bahsli hudud Boku nazorati ostiga o'tgan. Shundan beri u qamoqda edi.
Tergov ma'lumotlariga ko'ra, Vardanyanga terrorizmni moliyalashtirish, noqonuniy qurolli tuzilmalar yaratish va Ozarbayjon davlat chegarasini noqonuniy kesib o'tish kabi 40 dan ortiq ayblovlar qo'yilgan.

A military court in Baku has sentenced former Nagorno-Karabakh state minister and businessman Ruben Vardanyan to 20 years in prison. The state agency Azertag reported this. Previously, the prosecution had insisted on a life sentence.
The trial began in Baku in January 2025. Representing the state as the victim, the head of the Azerbaijani Cabinet of Ministers' office, Rufat Mammadov, stated his agreement with the evidence presented by the prosecution and requested the court to consider it in the verdict.
Vardanyan's family called the sentence "horrifying but expected." According to relatives, the trial was held behind closed doors, and evidence for the charges was allegedly not presented. They also declared their intention to seek the release of the businessman and other Armenian prisoners, whom they consider political.