1-maydan boshlab davlat elektromobillarni zaryadlashda 1 kVt⋅soat uchun 300 so‘mdan ortiq elektr energiyasi narxini qoplaydi. Shuningdek, elektromobillarda taksichi qiluvchilar uchun imtiyozlar belgilangan.
O‘zbekistonda 2026-yil 1-maydan boshlab, elektromobilni zaryadlash stansiyalarida haydovchi o‘z hisobidan faqat 1 kVt⋅soat elektr energiyasi uchun 300 so‘m to‘laydi. Ushbu tarifdan ortiq summa davlat byudjeti hisobidan qoplanadi.
Ushbu norma 2026-yilgi davlat dasturida, prezident farmoni bilan tasdiqlangan.
Elektromobillarda taksichilar uchun imtiyozlar
2026-yil 1-martdan boshlab, elektromobillarda taksichi qiluvchi mustaqil faoliyat yurituvchi fuqarolar uchun qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilangan:
Bundan tashqari, zaryadlash stansiyalari qurilishi uchun sotib olinadigan yer uchastkalarining boshlang‘ich narxi bozor qiymatidan ikki baravar pastga belgilanadi. Ushbu norma ham 2026-yil 1-maydan kuchga kiradi.
Qo‘shimcha ravishda, respublika hududlarida 14 ta botanika va dendrologiya bog‘lari, shuningdek, 20 ta soyali sayr yo‘llari yaratish rejalashtirilgan.
Xorijiy tajriba, jumladan Frantsiya, Xitoy va Saudiya Arabistonining hisobiga olinib, sun‘iy yog‘ingarchilik texnologiyasini joriy etish uchun ilmiy asoslangan pilot loyiha ishlab chiqiladi.