1-maydan boshlab davlat elektromobillarni zaryadlashda 1 kVt⋅soat uchun 300 so‘mdan ortiq elektr energiyasi narxini qoplaydi. Shuningdek, elektromobillarda taksichi qiluvchilar uchun imtiyozlar belgilangan.
O‘zbekistonda 2026-yil 1-maydan boshlab, elektromobilni zaryadlash stansiyalarida haydovchi o‘z hisobidan faqat 1 kVt⋅soat elektr energiyasi uchun 300 so‘m to‘laydi. Ushbu tarifdan ortiq summa davlat byudjeti hisobidan qoplanadi.
Ushbu norma 2026-yilgi davlat dasturida, prezident farmoni bilan tasdiqlangan.
Elektromobillarda taksichilar uchun imtiyozlar
2026-yil 1-martdan boshlab, elektromobillarda taksichi qiluvchi mustaqil faoliyat yurituvchi fuqarolar uchun qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilangan:
Bundan tashqari, zaryadlash stansiyalari qurilishi uchun sotib olinadigan yer uchastkalarining boshlang‘ich narxi bozor qiymatidan ikki baravar pastga belgilanadi. Ushbu norma ham 2026-yil 1-maydan kuchga kiradi.
Qo‘shimcha ravishda, respublika hududlarida 14 ta botanika va dendrologiya bog‘lari, shuningdek, 20 ta soyali sayr yo‘llari yaratish rejalashtirilgan.
Xorijiy tajriba, jumladan Frantsiya, Xitoy va Saudiya Arabistonining hisobiga olinib, sun‘iy yog‘ingarchilik texnologiyasini joriy etish uchun ilmiy asoslangan pilot loyiha ishlab chiqiladi.

Starting May 1, the government will cover the cost of electricity exceeding 300 soums per 1 kWh for electric vehicle charging. Additionally, benefits for taxi drivers using electric vehicles are included.
In Uzbekistan, from May 1, 2026, a new regulation will be implemented where drivers will pay only 300 soums per 1 kWh of electricity out of pocket when charging electric vehicles at stations. Any amount above this tariff will be compensated from the state budget.
This measure is part of the state program for 2026, approved by a presidential decree.
Benefits for Electric Vehicle Taxis
From March 1, 2026, additional support measures are provided for self-employed citizens operating taxi services with electric vehicles:
Furthermore, the starting price for land plots purchased for building charging stations will be set at auctions at half their market value. This regulation will also take effect from May 1, 2026.
Additionally, plans include the creation of 14 botanical and dendrological gardens, as well as 20 shaded walking alleys in the regions of the republic.
Drawing on international experience, including from France, China, and Saudi Arabia, a scientifically grounded pilot project will be developed to implement artificial precipitation technology.