24-fevral kuni Toshkent-Dushanbe yo‘nalishidagi xalqaro avtobuslar ilk reysini amalga oshirdi. Bu haqda Toshkent avtovokzali rasmiy Telegram kanali xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bu ushbu yo‘nalishda ilk davlat avtobusi bo‘lib, reyslar hozircha haftasiga ikki marta — seshanba va juma kunlari soat 17:00 da Toshkentdan yo‘lga chiqadi. Dushanbedan Toshkentga qaytish reyslari chorshanba va shanba kunlari soat 13:00 ga belgilangan.
Avtobuslar Toshkent avtovokzalidan chiqib, Surxondaryo viloyatining Sariosiyo tumani orqali Dushanbe markaziy avtovokzaligacha harakatlanadi. Safar davomiyligi taxminan 15–17 soatni tashkil etadi.
Yo‘lovchilar yotoqli, yuqori komfort darajasiga ega avtobuslarda tashiladi. Chipta narxi 315 ming so‘m etib belgilangan.
Qayd etilishicha, har bir yo‘lovchi chegaradan o‘tish uchun xorijga chiqish pasportiga ega bo‘lishi kerak. Kelgusida yo‘lovchilar oqimidan kelib chiqib, qo‘shimcha reyslar yo‘lga qo‘yilishi mumkin.
Chiptalarni “Toshkent” avtovokzali chiptaxonalaridan, UzBus mobil ilovasi va avtoticket.uz sayti orqali onlayn tarzda sotib olish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, 23-fevraldan Toshkent — Sankt Peterburg — Toshkent yo‘nalishida avtobus qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Qatnovlar haftada ikki marta — dushanba va juma kunlari amalga oshiriladi. Avtobuslar Toshkent va Sankt-Peterburgdan soat 17:00 da jo‘naydi, yo‘lda Moskvada to‘xtash rejalashtirilgan. Chipta narxi 1,2 mln so‘m.

On February 24, the first international bus service on the Tashkent-Dushanbe route was launched. This was reported by the official Telegram channel of Tashkent Bus Station.
It is noted that this is the first state-operated bus on this route. Services are currently scheduled twice a week — on Tuesdays and Fridays at 5:00 PM from Tashkent. Return trips from Dushanbe to Tashkent are scheduled on Wednesdays and Saturdays at 1:00 PM.
The buses depart from Tashkent Bus Station and travel via the Sariosiyo district of Surkhandarya region to Dushanbe Central Bus Station. The journey duration is approximately 15–17 hours.
Passengers are transported in sleeper buses with a high level of comfort. The ticket price is set at 315,000 Uzbek soums.
It is emphasized that each passenger must have a foreign passport for border crossing. In the future, additional services may be introduced based on passenger demand.
Tickets can be purchased at the ticket offices of Tashkent Bus Station, through the UzBus mobile app, and online at avtoticket.uz.
It is recalled that from February 23, a bus service on the Tashkent — Saint Petersburg — Tashkent route was launched. Services operate twice a week — on Mondays and Fridays. Buses depart from Tashkent and Saint Petersburg at 5:00 PM, with a planned stop in Moscow. The ticket price is 1.2 million Uzbek soums.