24-fevral kuni Toshkent-Dushanbe yo‘nalishidagi xalqaro avtobuslar ilk reysini amalga oshirdi. Bu haqda Toshkent avtovokzali rasmiy Telegram kanali xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bu ushbu yo‘nalishda ilk davlat avtobusi bo‘lib, reyslar hozircha haftasiga ikki marta — seshanba va juma kunlari soat 17:00 da Toshkentdan yo‘lga chiqadi. Dushanbedan Toshkentga qaytish reyslari chorshanba va shanba kunlari soat 13:00 ga belgilangan.
Avtobuslar Toshkent avtovokzalidan chiqib, Surxondaryo viloyatining Sariosiyo tumani orqali Dushanbe markaziy avtovokzaligacha harakatlanadi. Safar davomiyligi taxminan 15–17 soatni tashkil etadi.
Yo‘lovchilar yotoqli, yuqori komfort darajasiga ega avtobuslarda tashiladi. Chipta narxi 315 ming so‘m etib belgilangan.
Qayd etilishicha, har bir yo‘lovchi chegaradan o‘tish uchun xorijga chiqish pasportiga ega bo‘lishi kerak. Kelgusida yo‘lovchilar oqimidan kelib chiqib, qo‘shimcha reyslar yo‘lga qo‘yilishi mumkin.
Chiptalarni “Toshkent” avtovokzali chiptaxonalaridan, UzBus mobil ilovasi va avtoticket.uz sayti orqali onlayn tarzda sotib olish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, 23-fevraldan Toshkent — Sankt Peterburg — Toshkent yo‘nalishida avtobus qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Qatnovlar haftada ikki marta — dushanba va juma kunlari amalga oshiriladi. Avtobuslar Toshkent va Sankt-Peterburgdan soat 17:00 da jo‘naydi, yo‘lda Moskvada to‘xtash rejalashtirilgan. Chipta narxi 1,2 mln so‘m.

24 февраля был осуществлен первый международный автобусный рейс по маршруту Ташкент-Душанбе. Об этом сообщил официальный Telegram-канал Ташкентского автовокзала.
Сообщается, что это первый государственный автобус на данном направлении. Рейсы пока осуществляются два раза в неделю — по вторникам и пятницам в 17:00 из Ташкента. Обратные рейсы из Душанбе в Ташкент запланированы по средам и субботам в 13:00.
Автобусы отправляются с Ташкентского автовокзала и следуют через Сарёсийский район Сурхандарьинской области до центрального автовокзала Душанбе. Продолжительность поездки составляет примерно 15–17 часов.
Пассажиры перевозятся в спальных автобусах с высоким уровнем комфорта. Стоимость билета установлена в размере 315 тысяч сумов.
Отмечается, что каждый пассажир должен иметь заграничный паспорт для пересечения границы. В будущем, в зависимости от пассажиропотока, могут быть запущены дополнительные рейсы.
Билеты можно приобрести в кассах автовокзала «Ташкент», через мобильное приложение UzBus и онлайн на сайте avtoticket.uz.
Напомним, что с 23 февраля был запущен автобусный маршрут Ташкент — Санкт-Петербург — Ташкент. Рейсы осуществляются два раза в неделю — по понедельникам и пятницам. Автобусы отправляются из Ташкента и Санкт-Петербурга в 17:00, с запланированной остановкой в Москве. Стоимость билета составляет 1,2 млн сумов.