Rossiya Davlat Dumasi chet ellik fuqarolar va fuqaroligi bo'lmagan shaxslarni, ular Rossiya Qurolli Kuchlarida kontrakt asosida xizmat qilgan yoki harbiy harakatlarda, shu jumladan Ukrainada qatnashgan bo'lsa, boshqa davlatlarga jinoiy ta'qib yoki jazoni ijro etish uchun topshirishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi.
Qonun loyihasi 21-yanvarda birinchi o'qishda ma'qullangan edi. U 464-moddaga o'zgartirishlar kiritadi, bu esa Rossiyaga harbiy xizmat yoki harbiy harakatlarga aloqador bo'lgan talablar rad etish imkonini beradi.
Rossiyada 2022-yil noyabridan chet elliklarga armiyada xizmat qilish uchun kontrakt tuzishga ruxsat berilgan. Ularga, shuningdek, fuqarolik olishni soddalashtirilgan tartibda taklif qilinadi. Masalan, harbiy harakatlar ishtirokchilari rus tili, tarix va qonunchilik imtihonlarini topshirish yoki besh yil davomida yashash vizasiga ega bo'lish talablarisiz fuqarolik uchun ariza berishlari mumkin.
O'zbekistonda mamlakatdan tashqarida harbiy harakatlarda qatnashish o'ziga xizmat qilish sifatida baholanadi va 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.

Государственная Дума Российской Федерации приняла закон, запрещающий выдачу иностранных граждан и лиц без гражданства, проходивших службу по контракту в Вооруженных силах России или участвовавших в боевых действиях, включая Украину, другим государствам для уголовного преследования или исполнения приговоров.
Законопроект был одобрен в первом чтении 21 января. Он вносит изменения в статью 464 Уголовного кодекса, позволяя России отклонять запросы, связанные с военной службой или участием в боевых действиях.
В России с ноября 2022 года иностранцам разрешено заключать контракты на службу в армии. Им также предоставляется упрощенный порядок получения гражданства: участники боевых действий могут подать заявление без сдачи экзаменов по русскому языку, истории и законодательству и без пятилетнего проживания по виду на жительство.
В Узбекистане участие в боевых действиях за пределами страны квалифицируется как наемничество и может наказываться лишением свободы до 10 лет.