Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi xavfli qurilish materiallarini ishlab chiqaruvchi va yetkazib beruvchi 116 ta korxona ro‘yxatini e’lon qildi. Ro‘yxatda temir-beton buyumlar, g‘isht, beton konstruksiyalar, quduqlar, gazoblok, armatura va boshqa mahsulotlar ishlab chiqaruvchi tashkilotlar mavjud.
Prezidentning 1-dekabrdagi qaroriga ko‘ra, 2026-yil 1-martdan elektron reyestr joriy etiladi. Bu reyestrda xavfsizlik talablariga mos emas deb topilgan materiallar ishlab chiqaruvchi korxonalar kiritilib, ularning davlat xaridlarida ishtirok etishi taqiqlanadi.
2026-yil 1-fevraldan boshlab, buyurtmachilar va ishlab chiqaruvchilar xavfli mahsulotlarni muomaladan chiqarib, qurilish chiqindilarini qayta ishlash korxonalariga yuborish majburiyatiga ega bo‘ladilar. Qurilish vaziri avvalroq fuqarolarni “Shaffof qurilish” tizimida ro‘yxatdan o‘tgan mulklarni tekshirishga chaqirgan edi.

Инспекция по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства при Кабинете Министров опубликовала список 116 предприятий, производящих и поставляющих опасные строительные материалы. В список включены организации, производящие железобетонные изделия, кирпич, бетонные конструкции, колодцы, газоблоки, арматуру и другие строительные продукты.
Согласно указу президента от 1 декабря, с 1 марта 2026 года будет введен электронный реестр. В него будут включены предприятия, чья продукция не соответствует требованиям безопасности, и им будет запрещено участие в государственных закупках.
С 1 февраля 2026 года заказчики и производители обязаны изымать опасную продукцию из оборота и направлять ее на предприятия по переработке строительных отходов или полигоны. Ранее министр строительства призвал граждан проверять регистрацию недвижимости в системе «Прозрачное строительство».