Andijon viloyati shaharlari va tumanlarida ko'plab sayyohlik ob'ektlari mavjud bo'lib, ular xorijiy mehmonlar ham, mahalliy sayohatchilar ham qiziqtirishi mumkin. Viloyatni tizimli rivojlantirish uchun hokimiyat yo'l xaritasi tayyorlamoqda.
Bu O'zbekiston Turizm qo'mitasi raisi Abdulaziz Akkulovning Andijon viloyatiga ishchi tashrifi chog'ida muhokama qilindi. U Xonobod shahridagi "Xonobod Pearl" turistik majmuasi loyihasi, "Xontog" dam olish zonasi, "Kam pirrovot" mahallasidagi "Sun'iy ko'l" qurilishi, Xontogning adirli hududlaridagi sog'lomlashtirish yo'llari, Jalolquduq tumanidagi "Qutayba ibn Muslim" ziyoratgohi, Andijonsoy bo'yidagi dam olish zonasi, Xo'jaobod tumanidagi "Imom ota" turistik zonasi, Bulog'boshing tumanidagi "Shirmonbuloq" turistik zonasi va boshqa ob'ektlarni ko'rib chiqdi.
Andijon shahrida esa "Bobur" shaharchasi, "Qal'a" majmuasi, "Sariqo'y" va "O'rikzor" tunu-kun turistik ko'chalari, "Zahiriddin Muhammad Bobur" mahallasidagi "Torbazor" hunarmandchilik-etnografiya ko'chasi, Andijon o'rmon xo'jaligidagi ekoturizm loyihalari va Marhamat tumanidagi "Mingtepa" arxeologik yodgorligi ko'rib chiqildi.
Shuningdek, Xonobod chegara bojxona punktida sayyohlar uchun qulay sharoitlar yaratiladi va rasmiylashtirish tartiblari soddalashtiriladi.
Eslatib o'tamiz, Andijon viloyatida tadbirkorlar va davlat hamkorligi yangi sifat darajasiga ko'tariladi. Prezident viloyatning muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini keng miqyosda yangilashga qaratilgan hujjatni imzoladi.

В городах и районах Андижанской области сосредоточено множество объектов, способных привлечь как иностранных гостей, так и местных путешественников. Для системного развития региона власти готовят дорожную карту.
Об этом говорилось во время рабочего визита в Андижанскую область председателя Комитета по туризму Узбекистана Абдулазиза Аккулова. Он ознакомился с проектом туристического комплекса "Khanabad Pearl" в Ханабаде, зоной отдыха "Хонтог", строящимся проектом "Искусственное озеро" в махалле "Кампирровот", оздоровительными тропами в адырных зонах Хонтога, объектами паломнического туризма "Кутайба ибн Муслим" в Джалакудукском районе, проектом зоны отдыха вдоль реки Андижансай, туристической зоной "Имам ота" в Ходжаабадском районе и туристической зоной "Ширмонбулоқ" в Булакбашинском районе.
В Андижане председатель Комитета изучил проект города "Бобур", комплекс "Калъа", деятельность круглосуточных туристических улиц "Сарикуй" и "Урикзор", ремесленную этнографическую улицу "Торбозор" в махалле "Захириддин Мухаммад Бобур", проекты экотуризма в Андижанском лесном хозяйстве и перспективы археологического памятника "Мингтепа" в Мархаматском районе.
Кроме того, на Ханабадском пограничном таможенном посту будут созданы более комфортные условия для туристов и упрощены процедуры оформления.
Напомним, сотрудничество предпринимателей и государства в Андижанской области выйдет на качественно новый уровень. Президент подписал документ, направленный на масштабное обновление инженерно-коммуникационной инфраструктуры региона.