O‘zgidromet ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyi boshida ob-havo bahoriy beqaror bo‘lishi kutilmoqda. Bahorning birinchi kunida aksariyat viloyatlarda havo harorati +12…+17 daraja bo‘lgan quruq ob-havo kuzatiladi.
2-martdan boshlab respublika bo‘yicha yomg‘ir yog‘adi, tog‘li hududlarda yomg‘ir va qor yog‘ishi mumkin. Oyning birinchi o‘n kunligi oxirigacha yog‘ingarchilik davriy bo‘lib, tekisliklarda tanaffus bilan yomg‘ir, tog‘larda esa yomg‘ir va qor yog‘adi. Bu davrda harorat +10…+15 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda, ayrim kunlarda +6…+9 darajagacha pasayishi mumkin.
Oyning ikkinchi va uchinchi o‘n kunliklarida harorat kechalari +3…+8 darajadan +8…+13 darajagacha, kunduzlari esa +12…+17 darajadan +23…+28 darajagacha o‘zgarib turadi. Iliq davrlar uzoqroq, sovuq davrlar qisqa bo‘ladi.
Mart oyida o‘rtacha harorat fevralga nisbatan 5-8 darajaga yuqori bo‘ladi. Eng iliq kunlarda, ayniqsa oyning ikkinchi yarmida, harorat +23…+33 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. So‘nggi yillarda mart oylari sezilarli darajada iliqlashdi, lekin o‘zgaruvchan ob-havo xususiyati saqlanib qolgan.
Mart yilning eng yog‘inli oylaridan biri hisoblanadi. O‘rtacha yog‘ingarchilik miqdori 10-125 mm oralig‘ida bo‘lib, tog‘li hududlarda ko‘proq, cho‘l zonasida kamroq yog‘adi. So‘nggi yillarda 2022-yil mart oyi eng yog‘inli bo‘lib, ayrim hududlarda meyordan 400-450% ko‘p yog‘ingarchilik qayd etilgan.

According to Uzhydromet, unstable spring weather is expected in early March. On the first day of spring, most regions will experience dry weather with temperatures of +12…+17°C.
From March 2, moist air masses from the southwest will begin to enter Uzbekistan. Rainfall is forecast across the republic, with rain and snow possible in mountainous areas. Until the end of the first decade, precipitation will be periodic: intermittent rain in the plains, and rain and snow in the mountains. Temperatures during this period are expected to be around +10…+15°C (within climatic norms), possibly dropping to +6…+9°C on some days.
In the second and third decades, nighttime temperatures will range from +3…+8°C to +8…+13°C, while daytime temperatures will vary from +12…+17°C to +23…+28°C. Cooling periods will be short, while warming periods will be prolonged.
In March, average temperatures are typically 5-8°C higher than in February. On the warmest days, especially in the latter half of the month, sunshine can heat the air to +23…+33°C. Recent years have seen significant warming in March, but the weather remains variable.
March is considered one of the wettest months of the year. Average precipitation ranges from 10-125 mm, with higher amounts in foothill and mountainous areas and lower amounts in desert zones. In recent years, March 2022 was the rainiest, with some regions recording 400-450% above normal precipitation levels.