Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni yoshlar bilan uchrashuvda President Tech Award tanlovining mukofot jamg‘armasini 5 million dollarga yetkazish to‘g‘risida topshiriq berganini ma’lum qildi.
IT Park matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, bu qaror startaplarni qo‘llab-quvvatlash, yosh dasturchilarni rag‘batlantirish va texnologik tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida qabul qilingan.
Yangi tartibga ko‘ra, 1 million dollar grantlar, qolgan 4 million dollar esa venchur investitsiyalari shaklida taqdim etiladi. Bu tanlov imkoniyatlarini kengaytiradi va startaplar uchun qo‘shimcha moliyaviy resurslar yaratadi.
President Tech Award 2023-yilda ta’sis etilgan milliy tanlov bo‘lib, har yili 5 ta asosiy yo‘nalish bo‘yicha o‘tkaziladi. Avvalgi mukofot jamg‘armasi 1 million dollar edi.
Tanlov 2025-yilga kelib 6 ming ishtirokchini birlashtirdi. 2024-yil g‘olibi TASS Vision 1,3 million yevro investitsiya jalb qilib, 10 mamlakatda faoliyat yuritmoqda.
Prezidentning 11-fevraldagi qaroriga muvofiq, startap ekotizimi yo‘lga qo‘yiladi. 2030-yilgacha startaplar sonini 5 mingtaga yetkazish, venchur investitsiyalarini 2 mlrd dollargacha oshirish va 20 mingdan ortiq ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.

Президент Шавкат Мирзиёев 24 февраля на встрече с молодежью объявил о поручении увеличить призовой фонд конкурса President Tech Award до 5 миллионов долларов.
По данным пресс-службы IT Park, это решение принято для поддержки стартапов, поощрения молодых разработчиков и развития технологического предпринимательства в стране.
Согласно новому порядку, 1 миллион долларов будет выделен в виде грантов, а оставшиеся 4 миллиона долларов — в форме венчурных инвестиций. Это расширит возможности конкурса и создаст дополнительные финансовые ресурсы для стартапов.
President Tech Award — национальный конкурс, учрежденный в 2023 году, который ежегодно проводится по 5 основным направлениям. Ранее призовой фонд составлял 1 миллион долларов.
К 2025 году конкурс объединил 6 тысяч участников. Победитель 2024 года TASS Vision привлек 1,3 миллиона евро инвестиций и работает в 10 странах.
В соответствии с решением президента от 11 февраля внедряется комплексная экосистема для стартапов. К 2030 году планируется увеличить количество стартапов до 5 тысяч, объем венчурных инвестиций — до 2 миллиардов долларов и создать более 20 тысяч рабочих мест.