Xayrullo Ibadullayev - Sankt-Peterburgda ishlaydigan o'zbekistonlik farrosh. U ettinchi qavatdan tushib ketgan bolani qutqargani uchun qahramon deb ataldi. Ibadullayev O'zbekistonga qaytishni rejalashtirmoqda, chunki u yerda to'rt farzandi va kasal otasi kutmoqda. U oilasi uchun uy qurishni orzu qiladi.
Uning jasorati uchun uy aholisi unga 180 ming rubl yig'ib berdi va noma'lum blogger qo'shimcha mablag' ajratdi. Ibadullayev bu pullarni oilasiga yordam uchun sarflashni niyat qilgan.
Qutqaruv jarayonida u qo'lini sindirib, ko'kragini shikastlagan, lekin ichki jarohatlar aniqlanmagan. Tuzalish uchun kamida bir oy kerak bo'ladi, shuning uchun u hozir ishlay olmaydi.
O'zbekiston Vazirlar Mahkamasining Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi unga O'zbekistonga qaytish uchun aviabilet taqdim etdi. Biroq, Rossiya Davlat Dumasi unga soddalashtirilgan tartibda Rossiya fuqaroligini taklif qilgan.
Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Beglov unga "Qutqarishdagi jasorat uchun" nishonini topshirdi. Shuningdek, u Tigran Keosayan mukofoti (bir million rubl) va O'zbekiston Prezidentining "Jasorat" medali bilan taqdirlandi.

Хайрулло Ибадуллаев, дворник из Санкт-Петербурга, спасший ребенка, выпавшего с седьмого этажа, заявил о планах вернуться в Узбекистан. Там его ждут четверо детей и больной отец, а сам он мечтает достроить дом для семьи.
Жильцы дома собрали для него 180 тысяч рублей в качестве благодарности, а анонимный блогер предоставил дополнительные средства. Ибадуллаев намерен направить эти деньги на поддержку близких.
В результате спасения он получил перелом руки и ушиб грудной клетки, но внутренних повреждений не выявлено. На восстановление потребуется минимум месяц, поэтому работать он временно не может.
Агентство внешней трудовой миграции при Кабинете министров Узбекистана предоставило ему авиабилет для возвращения на родину. Ранее в Госдуме предложили предоставить ему российское гражданство по упрощенной схеме.
Губернатор Санкт-Петербурга Александр Беглов вручил Ибадуллаеву знак отличия "За доблесть в спасении". Также он удостоен премии Тиграна Кеосаяна в размере одного миллиона рублей и медали "Жасорат" от президента Узбекистана.