O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatida qurilayotgan zamonaviy turar-joy majmuasining qurilish jarayoni bilan tanishdi. Massiv 50 gektar maydonda qurilmoqda, hozirda 68 ko'p qavatli uy ishga tushirilib, 1500 oila joylashdi.
Majmua zamonaviy poliklinika, bolalar bog'chasi va 66-maktabni o'z ichiga oladi. Maktab inklyuziv ta'lim uchun to'liq moslashtirilgan, nogiron bolalar uchun teng imkoniyatlar yaratilgan.
Mahalliy o'quv markazida har yili 2000 dan ortiq yoshlar chet tillari va dasturlashni o'rganmoqda, ko'plari IELTS B2 sertifikatini olgan va IT sohalarini egallagan.
Energiya tejash maqsadida 'Yangi yoshlar' boshqaruv kompaniyasi uylar tomiga quvvati 15 kilovattgacha bo'lgan quyosh panellarini o'rnatdi. Loyiha ekologik jihatdan 4,5 gektar maydonda daraxtlar ekish va 300 gektar cho'l hududida saksovul himoya kamari yaratish bilan to'ldirilgan.
Prezident sumalak-sayil an'anaviy bahor bayramida ishtirok etib, aholi bilan islohotlar natijalari haqida suhbatlashdi. U bunday massivlarni qurish xalqqa munosib va qulay turar-joy ta'minlash maqsadiga xizmat qilishini ta'kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства современного жилого комплекса в Сурхандарьинской области. Массив возводится на площади 50 гектаров, на сегодня введено в эксплуатацию 68 многоквартирных домов, где проживают 1500 семей.
Инфраструктура объекта включает современную поликлинику, детский сад и школу №66. Школа полностью адаптирована для инклюзивного образования, обеспечивая равные возможности для детей с инвалидностью.
В местном учебном центре ежегодно более 2000 молодых людей изучают иностранные языки и программирование, многие уже получили сертификаты IELTS уровня B2 и освоили востребованные IT-направления.
Для энергоэффективности управляющая компания «Янги ёшлар» установила на крышах жилых домов солнечные панели мощностью до 15 киловатт. Экологический аспект проекта дополнен посадкой деревьев на 4,5 гектарах и созданием защитного пояса из саксаула на 300 гектарах прилегающей пустынной территории.
Во время визита глава государства принял участие в традиционном весеннем празднике сумаляк-сайил, где пообщался с жителями о результатах проводимых реформ. Президент подчеркнул, что создание таких массивов напрямую связано с целью обеспечения народа достойным и уютным жильем.