25-fevral kuni "Hududgaz Qoraqalpog‘iston" havo haroratining keskin pasayishi sababli respublikadagi metan zapravkalariga vaqtincha cheklovlar joriy etilayotganini e'lon qildi. Keyin bu xabar Telegram kanalidan o‘chirildi.
O‘zbekiston Energetika vazirligi bu haqda bayonot berib, Qoraqalpog‘istondagi gaz zapravkalarda cheklov o‘rnatilmaganligini ta'kidladi. Vazirlikning xabariga ko‘ra, magistral gaz quvurlarida bosim bir me'yorda bo‘lib, barcha hududlardagi, jumladan Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi metan zapravkalar uzluksiz faoliyat yuritmoqda.
"Hududgaz Qoraqalpog‘iston" ham qo‘shimcha ravishda respublika hududidagi AGTKSHlarga gaz yetkazib berish to‘liq tiklanganini ma'lum qildi. "Hozirgi vaqtda barcha AGTKSHlarga tabiiy gaz yetkazib berish to‘liq tiklangan. Shoxobchalar belgilangan tartibda o‘z faoliyatini davom ettirmoqda. Yuzaga kelgan vaqtinchalik noqulayliklar uchun iste'molchilardan uzr so‘raymiz", — deyiladi xabarda.

25 февраля "Худудгаз Каракалпакстан" сообщило о временных ограничениях на метановых заправках в республике из-за резкого понижения температуры воздуха. Затем это сообщение было удалено из Telegram-канала.
Министерство энергетики Узбекистана выступило с заявлением, подчеркнув, что ограничения на газовых заправках в Каракалпакстане не вводились. Согласно сообщению министерства, давление в магистральных газопроводах стабильно, и все метановые заправки, включая те, что в Республике Каракалпакстан, работают бесперебойно.
"Худудгаз Каракалпакстан" дополнительно сообщило, что поставки газа на АГНКС в республике полностью восстановлены. "В настоящее время поставки природного газа на все АГНКС полностью восстановлены. Филиалы продолжают работу в установленном порядке. Приносим извинения потребителям за временные неудобства", — говорится в сообщении.