O‘zbekistonda maktabgacha tashkilotlar va maktablar uchun o‘quv dasturlarini to‘liq qayta ko‘rib chiqish boshlandi. Bu islohot SmartEd yirik ta’lim loyihasining bir qismi bo‘lib, Islom taraqqiyot banki, Arab muvofiqlashtirish guruhi, Ta’lim sohasidagi global hamkorlik tomonidan moliyalashtiriladi. Hamkorlar qatorida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, YUNISEF va Kembrij universiteti nashriyoti bor.
Respublika ta’lim markazi direktori vazifasini bajaruvchi Dilshoda Norboyeva ta’kidlashicha, islohot kompetensiyaga asoslangan ta’lim, gender tengligi, inklyuzivlik, iqlim o‘zgarishi va raqamli savodxonlikka e‘tibor qaratadi. YUNISEF vakolatxonasi rahbari Rexina Kastijio esa, XXI asr ko‘nikmalarini rivojlantirishni maqsad qilgan.
O‘quv dasturlari qayta ko‘rib chiqish jarayoni maktabgacha ta’limdan boshlab barcha bosqichlarni qamrab oladi. Har bir fan guruhi xalqaro ekspertlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi, bu ilgari hech qachon barcha fanlar uchun amalga oshirilmagan. Loyiha doirasida onlayn va oflayn seminarlar boshlandi, jumladan, Kembrij ekspertlari tomonidan fan yo‘nalishlari rahbarlari uchun ikki kunlik seminar o‘tkazilmoqda.
Loyiha amalga oshirilgach, har yili 8,8 million nafar bolalar, shu jumladan alohida ehtiyojga ega bo‘lganlar, foydalanishi kutilmoqda.

В Узбекистане начался полный пересмотр учебных программ для дошкольных учреждений и школ. Эта реформа является частью крупного образовательного проекта SmartEd, финансируемого Исламским банком развития, Арабской группой координации и Глобальным партнерством в области образования. Партнерами выступают Министерство дошкольного и школьного образования, ЮНИСЕФ и издательство Кембриджского университета.
Исполняющая обязанности директора Республиканского центра образования Дилшода Норбоева отметила, что реформа уделяет особое внимание компетентностному образованию, гендерному равенству, инклюзивности, изменению климата и цифровой грамотности. Глава представительства ЮНИСЕФ Рехина Кастильо подчеркнула, что она направлена на развитие навыков XXI века.
Процесс пересмотра учебных программ охватывает все уровни образования, начиная с дошкольного. Каждая предметная группа поддерживается международными экспертами, что ранее никогда не осуществлялось для всех предметов. В рамках проекта начались онлайн и офлайн семинары, включая двухдневный семинар для руководителей предметных направлений, проводимый экспертами Кембриджа.
После реализации проекта ожидается, что ежегодно им будут охвачены 8,8 миллиона детей, включая тех, кто имеет особые потребности.