Dasturda 18-25 yoshli, nemis tilidan B1 darajada sertifikatga ega (Goethe, ECL, Telc, ÖSD, TestDaF) yigit-qizlar ishtirok etishi mumkin. Nomzodlar o‘rta maktab, kollej, litsey yoki texnikum bitiruvchisi bo‘lishi kerak.
Ikki yillik kasb ta'limi muvaffaqiyatli yakunlanganidan so‘ng ishtirokchilar doimiy ish bilan ta'minlanishi mumkin. Maosh 2400 yevro (netto) etib belgilangan.
Imtiyozlar: Germaniyaga borganidan so‘ng 300 yevro bir martalik to‘lov, bepul ta'lim, aviachipta va viza xarajatlari qoplanadi. Arzonlashtirilgan turar joy (oyiga taxminan 250 yevro, birinchi oy bepul), kuniga uch mahal bepul ovqatlanish ta'minlanadi.
Shuningdek, B1 sertifikatini olish uchun Toshkentdagi Gyote institutida ikki oylik bepul kurs tashkil etiladi.
Arizalar 2026-yil 2-martgacha qabul qilinadi. Ro‘yxatdan o‘tish xorijdaish.uz portali orqali amalga oshiriladi.
Qo‘shimcha ma'lumotni Germaniya Bandlik federal agentligining rasmiy saytida o‘zbek tilida olish mumkin. Murojaat uchun telefonlar: 1282 va (71) 202-33-55 (502).
Ausbildung — bu Germaniyadagi o‘rta maxsus ta'lim turi bo‘lib, nazariy o‘qish va ish joyida amaliy stajirovkani birlashtiradi.

Агентство по миграции объявило о начале приема на программу APAL (Ausbildung), которая стартует осенью 2026 года в сотрудничестве с Федеральным агентством занятости Германии.
В программе могут участвовать молодые люди в возрасте 18-25 лет, имеющие сертификат уровня B1 по немецкому языку (Goethe, ECL, Telc, ÖSD, TestDaF). Кандидаты должны быть выпускниками средней школы, колледжа, лицея или техникума.
После успешного завершения двухлетнего профессионального обучения участники могут получить постоянную работу. Заработная плата установлена в размере 2400 евро (нетто).
Льготы: единовременная выплата 300 евро по прибытии в Германию, бесплатное обучение, покрытие расходов на авиабилеты и визу. Предоставляется льготное жилье (примерно 250 евро в месяц, первый месяц бесплатно) и трехразовое бесплатное питание ежедневно.
Кроме того, в институте Гёте в Ташкенте организован двухмесячный бесплатный курс для получения сертификата B1.
Заявки принимаются до 2 марта 2026 года. Регистрация осуществляется через портал xorijdaish.uz.
Дополнительную информацию можно получить на официальном сайте Федерального агентства занятости Германии на узбекском языке. Контактные телефоны: 1282 и (71) 202-33-55 (502).
Ausbildung — это вид среднего специального образования в Германии, сочетающий теоретическое обучение и практическую стажировку на рабочем месте.