Toshkentda 25-fevral kuni BMW M4 (010210OC) avtomobili Yo‘l-patrul xizmati xodimini urib ketdi. Haydovchi 16 yoshli maktab o‘quvchisi bo‘lib, haydovchilik guvohnomasi yo‘q. Inspektor og‘ir jarohatlar bilan kasalxonaga yotqizildi.
Ichki ishlar vazirligi (IIV) ma’lumotlariga ko‘ra, o‘smirning ota-onasi avval ikki marta ma’muriy javobgarlikka tortilgan: 2025-yil 12-sentabrda o‘g‘lining maktabni qoldirgani uchun va 2026-yil 8-yanvarda avtomobilni noqonuniy boshqargani uchun. IIV ota-onalarni mas’uliyatsizlikda aybladi.
Avtomobil egasi Atadiyanova Leyla Bekzodovnaga tegishli bo‘lib, u 2024-yildan beri 18 marta haydovchilik guvohnomasisiz shaxslarga mashina topshirgan va 37 marta yo‘l qoidalarini buzgan. Toshkent shahar IIBB YHXB matbuot kotibi Qahramon Xudoyberganov bu holatni “avtomobil egasining mas’uliyatsizligi” deb baholadi.
Haydovchi Doniyor: “O‘tgan safar xodimlar meni ogohlantirishgan edi. Men endi mashina haydamayman deb va’da bergandim. Lekin yana qoidaga hilof qilib haydab qo‘ydim. Mening barcha harakatlarim noto‘g‘ri.” Uning otasi Zafarjon Kuchkunov: “Men o‘g‘lim uchun aybdorman. Barcha ota-onalarga murojaat qilaman – mening misolimdan xulosa chiqarsinlar.”
Mirobod tumani prokuraturasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atdi. IIV ota-onalarni farzandlarining harakatlarini nazorat qilishga chaqirdi.

В Ташкенте 25 февраля автомобиль BMW M4 (госномер 010210OC) сбил сотрудника дорожно-патрульной службы. За рулём находился 16-летний школьник, не имеющий водительского удостоверения. Инспектор с тяжёлыми травмами госпитализирован.
По данным МВД Узбекистана, родители подростка ранее дважды привлекались к административной ответственности: 12 сентября 2025 года за пропуски сыном школы и 8 января 2026 года за незаконное управление автомобилем. В ведомстве обвинили родителей в безответственности.
Автомобиль принадлежит Атадияновой Лейле Бекзодовне, которая с 2024 года 18 раз передавала управление лицам без прав и 37 раз грубо нарушала ПДД. Пресс-секретарь УБДД ГУВД Ташкента Кахрамон Худойберганов назвал это «безответственностью владельца автомобиля».
Водитель Данияр: «В прошлый раз сотрудники меня предупредили. Я обещал больше не садиться за руль. Но снова нарушил правила. Все мои действия неправильные». Его отец Зафарджон Кучкунов: «Я виноват за своего сына. Обращаюсь ко всем родителям – пусть извлекут урок из моего примера».
Прокуратура Мирабадского района возбудила уголовное дело по статье 266 УК (нарушение правил безопасности, повлёкшее тяжкий вред здоровью). МВД призвало родителей контролировать действия детей.