Jahon Iqtisodiy Forumi (JIF) prezidenti va bosh direktori Borge Brende, vafot etgan jinsiy jinoyatchi Jeffrey Epstein bilan aloqalari bo‘yicha o‘tkazilgan tekshiruvdan so‘ng iste'foga chiqdi.
Forumining mustaqil tekshiruvi Brendening Epstein bilan 2018-2019 yillarda uch marta ovqatlanishi va elektron pochta orqali muloqot qilganini aniqladi, ammo Brende Epsteinning o‘tmishdagi jinoyat faoliyatidan "butunlay bexabar" ekanligini aytdi.
JIF tekshiruv natijasida "oldingi ma'lum qilinganlardan tashqari qo‘shimcha muammolar topilmadi" deb e'lon qildi.
Brende, shuningdek, Epsteinni yaxshiroq tekshirmaganidan afsusda ekanligini bildirdi. U 8 yildan ortiq lavozimda ishlagandan so‘ng "diqqat bilan o‘ylab" iste'foga chiqishga qaror qilganini aytdi.
Epstein 2008 yilda voyaga yetmagan shaxsdan fohishalik talab qilgani uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan va jinsiy jinoyatchi sifatida ro‘yxatga olingan edi.
JIF rais o‘rinbosarlari Andre Xoffman va Larri Fink Brendening "muhim hissasi" uchun minnatdorchilik bildirishdi. Alois Zvinggi vaqtinchalik prezident va bosh direktor sifatida ishlaydi.

Президент и генеральный директор Всемирного экономического форума (ВЭФ) Бёрге Бренде подал в отставку после проверки его связей с покойным секс-преступником Джеффри Эпштейном.
Форум заказал независимую проверку Бренде в связи с его связями с дискредитированным финансистом после публикации файлов Эпштейна Министерством юстиции США.
Бренде признал, что трижды ужинал с Эпштейном в 2018-2019 годах и общался с ним по электронной почте и SMS, но заявил, что был "полностью не осведомлен" о его прошлой преступной деятельности.
ВЭФ сообщил, что проверка его связей с Эпштейном показала, что "не было выявлено дополнительных проблем помимо ранее раскрытой информации".
Бренде, бывший министр иностранных дел Норвегии, также заявил, что сожалеет о том, что не изучил Эпштейна более тщательно. Он решил уйти в отставку после более чем восьми лет на посту после "тщательного рассмотрения".
Эпштейн был осужден в 2008 году за soliciting prostitution from a minor и был зарегистрирован как секс-преступник.
Сопредседатели ВЭФ Андре Хоффман и Ларри Финк поблагодарили Бренде за его "значительный вклад". Алоис Цвингги будет исполнять обязанности президента и генерального директора на временной основе.