Jahon Iqtisodiy Forumi (JIF) prezidenti va bosh direktori Borge Brende, vafot etgan jinsiy jinoyatchi Jeffrey Epstein bilan aloqalari bo‘yicha o‘tkazilgan tekshiruvdan so‘ng iste'foga chiqdi.
Forumining mustaqil tekshiruvi Brendening Epstein bilan 2018-2019 yillarda uch marta ovqatlanishi va elektron pochta orqali muloqot qilganini aniqladi, ammo Brende Epsteinning o‘tmishdagi jinoyat faoliyatidan "butunlay bexabar" ekanligini aytdi.
JIF tekshiruv natijasida "oldingi ma'lum qilinganlardan tashqari qo‘shimcha muammolar topilmadi" deb e'lon qildi.
Brende, shuningdek, Epsteinni yaxshiroq tekshirmaganidan afsusda ekanligini bildirdi. U 8 yildan ortiq lavozimda ishlagandan so‘ng "diqqat bilan o‘ylab" iste'foga chiqishga qaror qilganini aytdi.
Epstein 2008 yilda voyaga yetmagan shaxsdan fohishalik talab qilgani uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan va jinsiy jinoyatchi sifatida ro‘yxatga olingan edi.
JIF rais o‘rinbosarlari Andre Xoffman va Larri Fink Brendening "muhim hissasi" uchun minnatdorchilik bildirishdi. Alois Zvinggi vaqtinchalik prezident va bosh direktor sifatida ishlaydi.

The president and CEO of the World Economic Forum (WEF), Borge Brende, has resigned following a review into his connections to the late sex offender Jeffrey Epstein.
The forum ordered an independent review into Brende's ties to the disgraced financier after the release of Epstein files by the US Department of Justice.
Brende acknowledged dining with Epstein three times between 2018 and 2019 and communicating via email and text, but stated he was "completely unaware" of Epstein's past criminal activity.
The WEF said the review found "there were no additional concerns beyond what has been previously disclosed."
Brende, a former Norwegian foreign minister, also expressed regret for not investigating Epstein more thoroughly. He decided to step down after over eight years in the role following "careful consideration."
Epstein was convicted in 2008 for soliciting prostitution from a minor and was registered as a sex offender.
WEF co-chairs Andre Hoffmann and Larry Fink thanked Brende for his "significant contributions." Alois Zwinggi will serve as interim president and CEO while the board oversees the search for a permanent successor.