Afg'oniston Pokiston harbiy pozitsiyalariga chegarada hujum boshlaganini, Tolibon rasmiylari ma'lum qildi. Bu harakatlar o'tgan hafta Pokiston havo hujumlariga javoban amalga oshirilmoqda.
Sharqiy harbiy korpus matbuot xizmati bayonotida: "Nangarhor va Paktia viloyatlarida Pokiston kuchlari tomonidan amalga oshirilgan so'nggi havo hujumlariga javoban, kechki payt og'ir to'qnashuvlar boshlandi" deb e'lon qildi.
Tolibon hukumatining matbuot kotibi Zabihulloh Mujohid X platformasidagi postida: "Pokiston harbiy doiralarining takroriy provokatsiyalari va buzishlariga javoban, Durand chizig'i bo'ylab Pokiston harbiy pozitsiyalari va ob'ektlariga qarshi keng ko'lamli hujum operatsiyalari boshlangan" deb yozdi.
Ikki davlatning 2,611 kilometrlik chegarasi Durand chizig'i deb ataladi, uni Afg'oniston rasman tan olmagan.
Pokiston tomonidan darhol javob berilmadi.
Yakshanba kuni Pokiston harbiylari Afg'oniston bilan chegarada zarbalar berib, kamida 70 jangchini o'ldirganini da'vo qildi. Afg'oniston bu da'voni rad etib, ayollar va bolalar ham bo'lgan tinch aholi halok bo'lganini aytdi.

Афганистан начал атаки против пакистанских военных позиций вдоль границы в ответ на пакистанские авиаудары на прошлой неделе, заявили власти Талибана.
Пресс-служба военного корпуса Афганистана на Востоке в заявлении сообщила, что "тяжелые столкновения" начались поздно вечером в четверг "в ответ на недавние авиаудары, проведенные пакистанскими силами в провинциях Нангархар и Пактия".
"В ответ на повторные провокации и нарушения со стороны пакистанских военных кругов начаты крупномасштабные наступательные операции против пакистанских военных позиций и объектов вдоль линии Дюранда", - написал в посте на X представитель правительства Талибана Забихулла Муджахид.
Граница между двумя странами протяженностью 2 611 километров известна как линия Дюранда, которую Афганистан официально не признает.
Со стороны Пакистана немедленного ответа на заявления не последовало.
В воскресенье пакистанские военные нанесли удары вдоль границы с Афганистаном, заявив, что убили не менее 70 боевиков. Афганистан отверг эти заявления, сообщив, что погибли мирные жители, включая женщин и детей.