Afg'oniston Pokiston harbiy pozitsiyalariga chegarada hujum boshlaganini, Tolibon rasmiylari ma'lum qildi. Bu harakatlar o'tgan hafta Pokiston havo hujumlariga javoban amalga oshirilmoqda.
Sharqiy harbiy korpus matbuot xizmati bayonotida: "Nangarhor va Paktia viloyatlarida Pokiston kuchlari tomonidan amalga oshirilgan so'nggi havo hujumlariga javoban, kechki payt og'ir to'qnashuvlar boshlandi" deb e'lon qildi.
Tolibon hukumatining matbuot kotibi Zabihulloh Mujohid X platformasidagi postida: "Pokiston harbiy doiralarining takroriy provokatsiyalari va buzishlariga javoban, Durand chizig'i bo'ylab Pokiston harbiy pozitsiyalari va ob'ektlariga qarshi keng ko'lamli hujum operatsiyalari boshlangan" deb yozdi.
Ikki davlatning 2,611 kilometrlik chegarasi Durand chizig'i deb ataladi, uni Afg'oniston rasman tan olmagan.
Pokiston tomonidan darhol javob berilmadi.
Yakshanba kuni Pokiston harbiylari Afg'oniston bilan chegarada zarbalar berib, kamida 70 jangchini o'ldirganini da'vo qildi. Afg'oniston bu da'voni rad etib, ayollar va bolalar ham bo'lgan tinch aholi halok bo'lganini aytdi.

Afghanistan has launched attacks against Pakistani military positions along the border in response to Pakistani airstrikes last week, Taliban authorities said.
The media office of Afghanistan's military corps in the East stated in a release that "heavy clashes" began late Thursday "in response to the recent airstrikes carried out by Pakistani forces in Nangarhar and Paktia" provinces.
"In response to repeated provocations and violations by Pakistani military circles, large-scale offensive operations have been launched against Pakistani military positions and installations along the Durand Line," Taliban government spokesman Zabihullah Mujahid wrote in a post on X.
The two countries' 2,611-kilometer border is known as the Durand Line, which Afghanistan has not formally recognized.
There was no immediate response from Pakistan to the announcements.
On Sunday, Pakistan's military conducted strikes along the border with Afghanistan, claiming it had killed at least 70 fighters. Afghanistan rejected the claim, saying civilians had been killed, including women and children.