Xalqaro hamjamiyatning Isroilning G'arbiy Sohilda xalqaro huquqni doimiy ravishda buzishiga qarshi choralar ko'rmasligi, Falastin hududini anneksiya qilishni "qaytarib bo'lmaydigan" haqiqatga aylantirishga hissa qo'shdi, degan Amnesty International.
Huquq himoyachi tashkilat o'z bayonotida Isroilga berilgan javobsizlik Benyamin Netanyaxuning o'ng qanot hukumati uchun G'arbiy Sohilda falastinliklarni yerlaridan mahrum qilish harakatlarini "tezlashtirish" imkonini berganini aytdi.
"AQSh hukumati shartsiz qo'llab-quvvatlashi, Isroilning G'azo'dagi falastinliklarga qarshi genotsidi uchun xalqaro javobgarlikning yo'qligi, qonunga xilof ishg'ol va aparteid tizimi bilan bog'liq o'nlab yillik jinoyatlar Isroilni noqonuniy harakatlarini kuchaytirishga undadi," dedi Amnesty Internationalning tadqiqot, targ'ibot, siyosat va kampaniyalar bo'yicha katta direktori Erika Guevara-Rosas.
G'arbiy Sohil 1967-yilgi urushdan beri Isroil ishg'oli ostida. O'shandan beri yuzlab Isroil turar-joy majmualari qurilishi orqali Falastin hududining uzluksizligi tobora parchalanib, Isroil ishg'oli mustahkamlandi. Bu aholi punktlari xalqaro huquqqa zid.
2023-yil oktyabrdagi Hamas hujumidan keyin boshlangan Isroilning genotsidal urushidan so'ng, aholi punktlari soni keskin oshdi va yuzlab vaqtincha postlar ko'paydi. Bu hududlardagi yahudiy isroilliklar soni endi yarim milliondan oshdi.
Shu bilan birga, ishg'ol qilingan hududda Isroil armiyasi reydlari, hujumlari, uylarni buzishlari va hibsga olishlari benazir darajada, aholi punktlari aholisi esa harbiy va davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanib, falastinliklarni hujum qilish va o'ldirishda, ularning mulkini vayron qilishda javobsiz qolmoqda.
BMTning so'nggi ma'lumotlariga ko'ra, 2023-yil oktyabrdan beri G'arbiy Sohilda kamida 1,094 falastinlik Isroil qo'shinlari va aholi punktlari aholisi tomonidan o'ldirilgan.
Amnesty International Isroil hukumati tomonidan dekabrdan beri amalga oshirilgan bir qator harakatlarni sanab o'tdi, ular Xalqaro Adliya Sudining 2024-yilgi "Isroil ishg'oli noqonuniy va o'zining noqonuniy mavjudligini iloji boricha tezroq tugatishi kerak... aholi punktlarini olib tashlash va aholi punktlari aholisini chiqarib yuborish" to'g'risidagi qaroriga qaramay amalga oshirildi.
"Buning o'rniga, Isroil xalqaro huquqni buzishning yangi usullarini ixtiro qildi, o'zining noqonuniy ishg'oli va aparteidini yanada mustahkamlab, xalqaro hamjamiyat esa eng yaxshi holatda, falastinliklarning huquqlari haqida gapirib, samarali choralar ko'rmayapti," dedi Guevara-Rosas.

Отсутствие действий международного сообщества по привлечению Израиля к ответственности за систематические нарушения международного права на оккупированном Западном берегу способствовало тому, что аннексия палестинских территорий стала «необратимой» реальностью, заявила Amnesty International.
В заявлении, опубликованном в четверг, правозащитная организация отметила, что безнаказанность, предоставленная Израилю мировыми державами, еще больше воодушевила правое правительство Биньямина Нетаньяху на «ускорение» усилий по лишению палестинцев земли на Западном берегу.
«Безусловная поддержка правительства США в сочетании с повсеместным отсутствием международной подотчетности Израиля за геноцид палестинцев в Газе, десятилетиями преступлений по международному праву, связанных с его незаконной оккупацией и системой апартеида, еще больше воодушевила Израиль на эскалацию незаконных действий», — сказала Эрика Гевара-Росас, старший директор Amnesty International по исследованиям, адвокации, политике и кампаниям.
Легализация захвата земель, расширение незаконных поселений и поддерживаемое государством насилие поселенцев на территории «являются прямым обвинением в катастрофическом провале международного сообщества в принятии решительных мер», заявила Гевара-Росас.
Западный берег находится под израильской оккупацией с войны 1967 года. С тех пор целостность палестинской территории все больше фрагментируется из-за строительства сотен израильских жилых комплексов, укрепляющих израильскую оккупацию. Эти поселения являются незаконными по международному праву.
После начала геноцидной войны Израиля в октябре 2023 года количество поселений резко расширилось, а сотни временных аванпостов умножились. Численность еврейских израильтян в этих районах теперь превысила полмиллиона человек.
В то же время рейды израильской армии, нападения, сносы домов и аресты на оккупированной территории достигли беспрецедентного уровня, а поселенцы при поддержке военных и государства безнаказанно нападают на палестинцев, убивают их и разрушают их имущество.
По последним данным ООН, с октября 2023 года на Западном берегу израильскими войсками и поселенцами было убито не менее 1 094 палестинцев.
Amnesty International перечислила ряд действий, предпринятых израильским правительством с декабря, которые произошли, несмотря на решение Международного суда в 2024 году о том, что «израильская оккупация является незаконной и должна прекратить свое незаконное присутствие... как можно скорее... включая удаление поселений и выселение поселенцев».
«Вместо соблюдения Израиль просто изобрел новые способы нарушения международного права, еще больше укрепляя свою незаконную оккупацию и апартеид, в то время как международное сообщество продолжает, в лучшем случае, лицемерно говорить о правах палестинцев и не принимает эффективных мер», — сказала Гевара-Росас.