Forum matbuot xizmati tarqatgan bayonotda Brende, tashkilot manfaatlari uchun "chalg'ituvchi omillarsiz" ishini davom ettirish uchun lavozimni tark etish qarorini qabul qilganini aytdi. U 2017-yildan beri VEFni boshqargan, 2025-yildan esa bosh direktor lavozimini ham egallagan.
Bu qaror uning ismi moliyachi Jeffrey Epstein bilan bog'liq materiallar kontekstida ommaviy axborot vositalarida tilga olingan paytda e'lon qilindi. Reuters xabar berishicha, AQSh Adliya vazirligi ilgari uchta biznes kechki ovqatlari, shuningdek elektron va matnli xabarlar almashinuvi haqida hujjatlarni e'lon qilgan.
Forumning hamraislari Andre Hoffmann va Larry Fink, ularning sharhlari ham VEF bayonotida keltirilgan, mustaqil tekshiruv natijasida ilgari ma'lum bo'lganlardan tashqari qo'shimcha "holatlar" aniqlanmaganini ta'kidladilar. Bayonotda tekshiruvning tabiati va formati aniqlanmagan.
Forum rahbari vazifasini vaqtincha Alois Zwinggi bajaradi. Vasiylar kengashi doimiy rahbar izlash va vakolatlarni topshirishga tayyorgarlik ko'rish jarayonini boshladi.

Президент Всемирного экономического форума (ВЭФ) Бёрге Бренде объявил об уходе с должности.
В заявлении, распространённом пресс-службой форума, Бренде отметил, что принял решение покинуть пост в интересах организации, чтобы она смогла продолжить работу «без отвлекающих факторов». Он возглавлял ВЭФ с 2017 года, а с 2025 года также занимал должность генерального директора.
Решение об уходе объявлено на фоне публикаций в СМИ, в которых упоминалось его имя в контексте материалов о финансисте Джеффри Эпштейне. Как сообщает Reuters, Министерство юстиции США ранее обнародовало документы, где говорилось о трёх деловых ужинах, а также об обмене электронными и текстовыми сообщениями.
Сопредседатели форума Андре Хоффманн и Ларри Финк, чьи комментарии также приводятся в сообщении ВЭФ, отметили, что по итогам независимой проверки дополнительных «обстоятельств», помимо ранее известных, выявлено не было. Характер и формат проверки в заявлении не уточняются.
Временное исполнение обязанностей главы форума возложено на Алоиса Цвингги. Совет попечителей начал процедуру поиска постоянного руководителя и подготовки к передаче полномочий.