Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi ikki kunlik Isroil tashrifini yakunladi. Tashrif davomida uning hamkasbi Benyamin Netanyaxu bilan yaqin munosabatlar namoyish etildi, ammo Isroilning Falastindagi urushi haqida hech qanday eslatma bo'lmadi.
Chorshanba kuni Modi Isroil parlamenti Knessetda nutq so'zlab, "Hindiston Isroilni qat'iy qo'llab-quvvatlaydi" dedi. U 2023-yil 7-oktabrdagi Xamas hujumida halok bo'lganlar uchun hamdardlik bildirdi.
Modi AQSh prezidenti Donald Trampning G'azo tinchlik rejasini qo'llab-quvvatlashini aytdi, lekin G'azoda davom etayotgan vahshiyliklar haqida gapirmadi. Ekspertlar Modi tashrifining vaqtini "nochor" deb baholadilar.
Modi va Netanyaxu innovatsiyalar va qishloq xo'jaligi bo'yicha kelishuvlar imzoladilar. Hindiston Isroilning eng yirik qurol xaridori hisoblanadi.
Tahlilchilarning fikricha, Modi va Netanyaxu o'rtasidagi iliqlik ularning millatchilik qarashlari va Hindistonning hindu o'ng qanoti sionizm g'oyasiga qiziqishi bilan bog'liq.

Премьер-министр Индии Нарендра Моди завершил двухдневный визит в Израиль, который был отмечен теплым приемом со стороны его коллеги Биньямина Нетаньяху и отсутствием упоминаний о войне Израиля на палестинских территориях.
В среду Моди выступил в израильском парламенте Кнессете, заявив: "Индия твердо поддерживает Израиль". Он выразил соболезнования жертвам нападения ХАМАС 7 октября 2023 года.
Моди поддержал мирный план по Газу президента США Дональда Трампа, но не упомянул о продолжающихся военных действиях в регионе. Эксперты назвали время визита "неудачным" для исторической пропалестинской позиции Индии.
Лидеры подписали соглашения по инновациям и сельскому хозяйству. Индия является крупнейшим покупателем израильского оружия.
Аналитики связывают сближение Моди и Нетаньяху с националистическими взглядами обоих лидеров и симпатиями индуистских правых к сионизму.