Toshkentda 16 yoshli maktab o‘quvchisi haydovchilik guvohnomasisiz BMW M4 mashinasida yo‘l-patrul xodimini urib yubordi. Inspektor og‘ir jarohat oldi va shifoxonaga yotqizildi. Hodisa ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda aks etdi.
Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov o‘quvchining jinoyat ishi qo‘zg‘atilganini tasdiqladi. Jinoyat kodeksining 266-moddasi bo‘yicha jazo nazarda tutilgan.
Adliya vazirligi 17-fevralda noqonuniy poygalar uchun jazoni kuchaytirish to‘g‘risidagi qonun loyihasini idoralararo kelishish uchun yuborganini ma’lum qildi. Loyihada noqonuniy poygalarni tashkil etish va ishtirok etish uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik joriy etilishi taklif qilinmoqda.
Shamsutdinov: "Toshkentda tungi vaqtda poygalar odamlar xavfsizligiga tahdid solmoqda. Bu holatlar jamoat tartibini buzadi va inson hayoti uchun xavf tug‘diradi."

В Ташкенте 16-летний школьник без водительских прав сбил сотрудника дорожной патрульной службы на автомобиле BMW M4. Инспектор получил тяжелые травмы и был госпитализирован. Инцидент попал на видео, распространившееся в социальных сетях.
Пресс-секретарь Генпрокуратуры Хайот Шамсутдинов подтвердил, что по факту возбуждено уголовное дело. Предусмотрено наказание по статье 266 Уголовного кодекса за нарушение правил дорожного движения, повлекшее тяжкий вред здоровью.
Министерство юстиции сообщило, что 17 февраля законопроект об ужесточении наказаний за нелегальные гонки направлен на межведомственное согласование. В проекте предлагается ввести административную и уголовную ответственность за организацию и участие в таких гонках.
Шамсутдинов заявил: "Ночные гонки в Ташкенте угрожают безопасности людей. Эти случаи нарушают общественный порядок и создают реальную опасность для жизни человека."