Bosh vazir Narendra Modi Hindiston va Isroil mudofaa texnologiyalari bo'yicha yaqinroq hamkorlik qilishini va erkin savdo shartnomasini amalga oshirishni maqsad qilganini aytdi. Uning ikki kunlik tashrifi bahsli bo'ldi.
Modi va Isroil bosh vaziri Benjamin Netanyahu Quddusda bo'lib o'tgan birgalikdagi matbuot anjumanida sun'iy intellekt va kiberxavfsizlik kabi texnologiyalar bo'yicha hamkorlikni rivojlantirishni ham e'lon qildi. Ikki davlat o'nlab ikki tomonlama kelishuvlar imzoladi.
"Kelajak innovatsiya qiladiganlarga tegishli va Isroil bilan Hindiston innovatsiyaga intilmoqda", dedi Netanyahu.
Birgalikdagi bayonotda "ufqni skanerlash" sohasidagi hamkorlik ta'kidlandi. Bu mexanizm texnologiya, iqtisod va jamiyatdagi global tendentsiyalarni aniqlashga yordam beradi.
Isroil 50 000 hind fuqarosiga mamlakatga kirishga ruxsat berishga rozi bo'ldi. G'azo urushi boshlanganidan beri falastinlik ishchilarga qo'yilgan cheklovlar tufayli o'n minglab janubiy osiyoliklar qurilish va parvarishlash ishlarida band.
Modining tashrifi, 2014-yildan beri ikkinchi marta, Hindistonda tanqidga sabab bo'ldi. Bu Isroilning G'azodagi urushi fonida Hindistonning Isroil bilan strategik yaqinlashuvini davom ettirishini ko'rsatdi.
Rahbarlarning birgalikdagi bayonotida 2023-yil 7-oktabrdagi Hamas hujumi va 2025-yil aprelida Hindiston nazoratidagi Kashmirdagi Pahalgamda turistlar va tinch aholiga qilingan hujum haqida gapirildi.

Премьер-министр Нарендра Моди заявил, что Индия и Израиль будут теснее сотрудничать в области оборонных технологий и стремиться к заключению соглашения о свободной торговле. Его двухдневный визит вызвал споры.
Моди и его израильский коллега Биньямин Нетаньяху на совместной пресс-конференции в Иерусалиме объявили о сотрудничестве в таких технологиях, как искусственный интеллект и кибербезопасность. Страны заключили более десятка двусторонних соглашений.
«Будущее принадлежит тем, кто внедряет инновации, а Израиль и Индия стремятся к инновациям», — сказал Нетаньяху.
В совместном заявлении подчеркивается сотрудничество в области «сканирования горизонта» — механизма, помогающего выявлять глобальные тенденции в технологиях, экономике и обществе.
Израиль также согласился разрешить въезд ещё 50 000 индийских граждан. Десятки тысяч южноазиатских рабочих заняли места в строительстве и уходе после ограничений для палестинских рабочих с начала войны в Газе.
Визит Моди, второй с 2014 года, вызвал критику в Индии, что свидетельствует о расширении стратегического сближения с Израилем на фоне войны в Газе, унёсшей более 72 000 жизней.
В совместном заявлении лидеров упоминаются нападение ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года и атака на туристов в Пахалгаме (Кашмир) в апреле 2025 года.
«Терроризм неприемлем в любой форме», — заявил Моди, который исторически поддерживал создание палестинского государства, но иногда воздерживался от критики Израиля в ООН.
Обе страны также одобрили план президента США Дональда Трампа по продвижению «перемирия» в секторе Газа.