Surxondaryo viloyatiga tashrifi chog'ida Prezident Shavkat Mirziyoyev Hakim Termiziy maqbarasini ko'rib chiqdi va majmuani obodon holatda saqlash va ziyoratchilar uchun qulayliklarni kengaytirish bo'yicha mas'ul shaxslarga ko'rsatmalar berdi.
Davlat rahbari Qur'on oyatlari o'qish va xalq tinchligi uchun duo marosimida qatnashdi. U diniy arboblar bilan Hakim Termiziyning tafsir, hadisshunoslik, fiqh, kalom, islom falsafasi va tasavvuf tarixiga oid asarlarini o'z ichiga olgan ma'naviy merosini targ'ib qilish masalalarini muhokama qildi.
Prezident yaqinda ta'mirlangan va zamonaviy yoritish, isitish va sovutish tizimlari bilan jihozlangan majmuani ko'rib chiqdi. Hududda 40 turdagi 4 mingdan ortiq manzarali daraxt va 20 mingdan ortiq mavsumiy gullar ekilgan bo'lib, bu tashrif buyuruvchilar uchun qulay sharoit yaratadi.
Yosh avlodni gumanizm, rahmdillik va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, shuningdek milliy va ma'naviy qadriyatlarni saqlash va rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi.
Shavkat Mirziyoyev majmuani obodon holatda saqlash va mehmonlar uchun xizmatlarni kengaytirish bo'yicha qo'shimcha ko'rsatmalar berdi. Hadisshunoslik, fiqh va tasavvuf bo'yicha asosiy asarlar muallifi Hakim Termiziy majmuasi nafaqat ziyoratgoh, balki muhim ma'rifiy markazga aylanishi kerakligi ta'kidlandi.

В ходе визита в Сурхандарьинскую область президент Шавкат Мирзиёев осмотрел мавзолей Хакима Термези и дал поручения ответственным лицам по поддержанию благоустроенного состояния комплекса и расширению удобств для паломников.
Глава государства принял участие в церемонии чтения аятов Корана и дуа за мир и благополучие народа. Он обсудил с религиозными деятелями вопросы продвижения духовного наследия Хакима Термези, включающего труды по тафсиру, хадисоведению, фикху, калиам, исламской философии и истории суфизма.
Президент осмотрел комплекс, который недавно был отреставрирован и оборудован современными системами освещения, отопления и охлаждения. На территории высажено более четырех тысяч декоративных деревьев 40 видов и свыше 20 тысяч сезонных цветов, создающих комфортные условия для посетителей.
Особое внимание было уделено воспитанию молодого поколения в духе гуманизма, милосердия и патриотизма, а также сохранению и развитию национальных и духовных ценностей.
Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам поручения по дальнейшему поддержанию благоустроенного состояния комплекса и расширению сервиса для гостей. Было отмечено, что комплекс Хакима Термези, автора фундаментальных трудов по хадисоведению, фикху и суфизму, должен стать не только местом паломничества, но и важным просветительским центром.