AQSH sudi Meta va Google kompaniyalarini bolalarning ruhiy salomatligiga zarar yetkazadigan qaramlik qiluvchi ijtimoiy tarmoq platformalarini qasddan yaratganlikda aybladi. Kaley ismli yosh ayolning advokatlari Instagram'ning cheksiz aylanish kabi xususiyatlari qaramlikni oshirish uchun mo'ljallanganligini ta'kidladilar. Sud qarori "o'yin o'zgartiruvchi lahza" deb baholansa-da, butun dunyo bo'ylab bolalarining ekran vaqtini kamaytirishga urinayotgan ota-onalar uchun amaliy foydasi cheklangan.
Bolalar psixologi doktor Jane Gilmour o'zgarishlarni jiddiy bahs-munozaralar paytida emas, balki tinch paytda amalga oshirishni tavsiya qiladi. U "Sokin miya eng yaxshi muloqot qiladi" deb ta'kidlaydi. Ekran vaqtini kamaytirishning birinchi qadami sifatida uy ichida qurilmalar uchun maxsus joy belgilashni taklif qiladi, masalan, zaryadlovchilar uchun bitta joy ajratish, bu esa telefonlarni ishlatilmayotgan vaqtda zaryadlovchiga qo'yishni osonlashtiradi.
Katta yoshli bolalar va o'smirlar ekran vaqti haqidagi qoidalarni majburiy qabul qilish o'rniga, suhbatda qatnashish orqali foyda ko'rishlari mumkin, deb hisoblaydi bolalar psixologi doktor Maryhan Baker. U ijtimoiy tarmoqlardagi tengdoshlar bosimini tushunish va "Keling, kun davomida telefon bilan doim shug'ullanmaslik uchun qanday joy ajratishimiz mumkinligi haqida suhbatlashaylik" kabi iboralar bilan yondashishni tavsiya qiladi.
Ota-onalik murabbiyi Olivia Edwards bolangiz bilan mustahkam aloqa o'rnatish ekran foydalanishini tartibga solishni osonlashtiradi, deb qo'shimcha qiladi. Bu bolangiz onlayn tomosha qiladigan kontentga chin qiziqish bildirishni o'z ichiga olishi mumkin. Ota-onalar va bolalar ekran vaqti haqida ochiq suhbatlar orqali bir-birlaridan o'rganishlari mumkin, masalan, "Sizningcha, bu ilova odamlarni qarashda saqlash uchun qanday ishlaydi?" kabi savollar berish.
Bolalar ota-onalarini taqlid qilishlari sir emas, shuning uchun ularda yaxshi ekran odatlarini rag'batlantirish o'z-o'zini o'rganishdan boshlanishi mumkin. Maryhan buni yengil usulda qilishni maslahat beradi, masalan, "Biz hammamiz bunda aybdormiz, men telefonim bilan munosabatda unchalik yaxshi emasman" kabi iboralar bilan. Jane esa kattalar va bolalar zerikishni biroz ko'proq qabul qilish orqali foyda ko'rishlari mumkinligini ta'kidlaydi, chunki bu ichki dunyoga kirish va ijodkorlikni rivojlantirish imkoniyatini beradi.
Essex universiteti raqamli kommunikatsiya o'qituvchisi doktor Tony Sampson ota-onalarni axloqiy tashvish tuzog'iga tushmaslikka chaqiradi. U ijtimoiy tarmoqlar e'tiborni qisqartirmaydi, balki tijorat kontentiga yo'naltiradi, deb ta'kidlaydi. Ijobiy texnologik foydalanish esa neyroplastiklikni ijodkorlik, tadqiqot va o'rganish uchun rag'batlantirishi mumkin. Ota-onalik har doim qiyin bo'lgan, lekin ekranlar hamma joyda bo'lgan va ularning ta'siri hali o'rganilayotgan davrda bolalarni tarbiyalash qo'rqinchli bo'lishi mumkin.

Суд США обвинил компании Meta и Google в преднамеренном создании вызывающих зависимость социальных сетей, которые вредят психическому здоровью детей. Адвокаты молодой женщины по имени Кейли утверждали, что такие функции Instagram, как бесконечная прокрутка, были разработаны для формирования зависимости. Хотя решение суда было названо "переломным моментом" для соцсетей, его практическая польза для родителей по всему миру, пытающихся сократить экранное время своих детей, ограничена.
Детский психолог доктор Джейн Гилмор рекомендует вносить изменения в спокойный момент, а не в разгар спора об экранном времени. Она подчеркивает: "Спокойный мозг лучше всего общается". Первым шагом к сокращению экранного времени может стать выделение специального места в доме для устройств, например, отдельного шкафа для зарядных устройств, чтобы телефоны убирались на зарядку и больше не использовались.
Детский психолог доктор Мэрихан Бейкер считает, что дети старшего возраста и подростки могут извлечь пользу из участия в обсуждении экранного времени, а не из навязанных правил. Она советует признавать давление сверстников в соцсетях и говорить что-то вроде: "Я понимаю, что это место, где ты общаешься с друзьями. Давай обсудим, как мы можем создать в твоем дне пространство, где ты не будешь постоянно в телефоне".
Коуч по воспитанию Оливия Эдвардс добавляет, что построение прочной связи с ребенком или подростком облегчит регулирование использования экранов. Это может включать искренний интерес к контенту, который потребляет ребенок. Родители и дети могут учиться друг у друга через откровенные обсуждения, например, задавая вопросы: "Как ты думаешь, эта приложение удерживает людей? Знаешь ли ты, что они зарабатывают деньги, чем больше времени люди проводят на нем?".
Дети часто копируют родителей, поэтому поощрение хороших экранных привычек у них может начаться с самоанализа. Мэрихан предлагает легкомысленный подход, например, говорить: "Мы все в этом виноваты, у меня не самые лучшие отношения с телефоном". Джейн также отмечает, что и взрослые, и дети могут извлечь пользу из большего принятия скуки, поскольку это позволяет погрузиться во внутренний мир и стимулировать творчество.
Читатель по цифровым коммуникациям Университета Эссекса доктор Тони Сэмпсон предостерегает родителей от моральной паники. Он утверждает, что социальные сети не сокращают внимание, а перенаправляют его на коммерческий контент. Положительное использование технологий может усилить нейропластичность для творчества, исследований и обучения. Воспитание детей в эпоху повсеместных экранов, когда их воздействие еще изучается, может вызывать серьезные опасения.