Farg‘ona viloyati O‘zbekiston tumanida bank xodimi mijozni o‘ldirgani haqida Bosh prokuratura Gazeta’ga ma’lum qildi. 31-mart kuni soat 08:14 da O‘zbekiston tumani “Afg‘on” MFYda yashovchi fuqaro viloyat IIB navbatchilik qismining 102 raqamiga murojaat qilib, jiyani S.E.ning 30-mart kuni Qo‘qon shahridagi tijorat bankiga shartnoma tuzish uchun borib, qaytib kelmaganini ma’lum qilgan va uni topishda yordam so‘ragan.
Mazkur xabar asosida hodisa joyi tezkor-tergov guruhi tomonidan mutaxassislar ishtirokida ko‘zdan kechirilib, tegishli protsessual hujjatlar rasmiylashtirilgan. Tergovga qadar tekshiruv davomida bankning kredit bo‘limi mutaxassisi A.T. iqrorlik ko‘rsatuvi bergan. Unda aytilishicha, bedarak yo‘qolgan S.E. 30-mart kuni aksiya doirasida avtomashina uchun kredit olish maqsadida bank filialiga kelgan va ular filialda o‘zaro tortishib qolgan, soat 13:00 gacha birga bo‘lgan.
Shundan so‘ng ular S.E.ga tegishli Tracker avtomobili ichida gaplashib olish uchun yo‘lga chiqqan. O‘zbekiston tumani “Taraqqiyot” MFY hududiga kelgach, o‘rtada yana janjal kelib chiqqan. Iqrorlikka ko‘ra, A.T. o‘zi bilan olib yurgan oshxona pichog‘i bilan avtomashina ichida S.E.ning bo‘yin qismiga bir necha marotaba zarba berib, uni qasddan o‘ldirgan.
U marhumning jasadini avtomashina ichida qoldirib, ish joyiga qaytgan va soat 19:00 gacha ishlagan. Shundan keyin u yana avtomashinasida Katta Farg‘ona kanalining O‘zbekiston tumani “To‘lash” mahallasi hududidan oqib o‘tgan qismiga borib, jasadni suvga tashlab yuborgan. Shuningdek, u jinoyatni yashirish maqsadida avtomashinasini Qo‘qon shahriga olib borib, nam salfetkalar yordamida tozalaganini, qon bilan ifloslangan oshxona pichog‘i, avtomashina poligi va salfetkalarni yo‘l bo‘yidagi chakalakzorga tashlab yuborganini bildirgan.
Hozirda FVV Farg‘ona viloyati boshqarmasi mutaxassislari ishtirokida S.E.ning jasadini qidirish ishlari olib borilmoqda. Mazkur holat yuzasidan 31-mart kuni Qo‘qon shahar prokuraturasi tomonidan A.T.ga nisbatan Jinoyat kodeksining 97-moddasi 1-qismi (Qasddan odam o‘ldirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. U Jinoyat-protsessual kodeksining 221-moddasi tartibida ushlangan.

Генеральная прокуратура сообщила газете «Газета» об убийстве клиента сотрудником банка в Узбекистанском районе Ферганской области. 31 марта в 08:14 житель махалли «Афган» Узбекистанского района обратился в дежурную часть УВД области по номеру 102 и сообщил, что его племянник С.Э. 30 марта отправился в коммерческий банк в городе Кокан для оформления договора и не вернулся, попросив помощи в его поиске.
На основании этого сообщения место происшествия было осмотрено оперативно-следственной группой с участием специалистов, и были оформлены соответствующие процессуальные документы. В ходе проверки до следствия специалист кредитного отдела банка А.Т. дал признательные показания. В них указано, что пропавший С.Э. 30 марта пришел в филиал банка для получения кредита на автомобиль в рамках акции, и они поссорились в филиале, оставаясь вместе до 13:00.
После этого они выехали для разговора в автомобиле Tracker, принадлежащем С.Э. Прибыв на территорию махалли «Тараккиёт» Узбекистанского района, между ними снова возник конфликт. Согласно признанию, А.Т. нанес несколько ударов кухонным ножом, который он носил с собой, в область шеи С.Э. внутри автомобиля, умышленно убив его.
Он оставил тело погибшего в автомобиле, вернулся на работу и работал до 19:00. После этого он снова на своем автомобиле прибыл к участку Большого Ферганского канала, протекающему через территорию махалли «Тулаш» Узбекистанского района, и сбросил тело в воду. Кроме того, он сообщил, что для сокрытия преступления отвез автомобиль в город Кокан, очистил его с помощью влажных салфеток, а кухонный нож, загрязненный кровью, коврик автомобиля и салфетки выбросил в придорожные заросли.
В настоящее время с участием специалистов УВД Ферганской области ведутся поиски тела С.Э. По данному факту 31 марта прокуратурой города Кокан возбуждено уголовное дело в отношении А.Т. по части 1 статьи 97 Уголовного кодекса (Умышленное убийство). Он задержан в порядке статьи 221 Уголовно-процессуального кодекса.