Samarqand viloyati Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi maʼlumotlariga ko‘ra, uch nafar fuqaro jamiyatda xulq-atvor qoidalarini buzgan va mayda xuliganlik harakatlarini amalga oshirib, buni videoga olib ijtimoiy tarmoqlarga yuklaganliklari uchun maʼmuriy qamoq jazosiga tortildi.
Voqea bo‘yicha tergov shuni ko‘rsatdiki, videoda ko‘rsatilgan haydovchi aslida eshitish qobiliyati cheklangan shaxs emas edi. Boshqarma bayonotida: "O‘zlariga eʼtibor qaratishni istagan uch nafar yigit video yozib, uni ijtimoiy tarmoqlarga joylashtirdi. Bu foydalanuvchilarning asosli noroziligiga sabab bo‘ldi", deb taʼkidlangan.
Huquqbuzarlar aniqlangach, ularning ishi Samarqand shahar jinoiy ishlar bo‘yicha sudida ko‘rib chiqildi. Natijada, avtomobil haydovchisi 8 sutka, ikki yo‘lovchi esa har biri 10 sutkaga maʼmuriy qamoq jazosiga hukm qilindi.
Shuningdek, tergov jarayonida haydovchining haydovchilik guvohnomasi yo‘qligi, yaʼni hujjatsiz transport vositasini boshqarganligi aniqlandi. Unga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 135-moddasi 2-qismi (Yo‘l harakati qoidalarida belgilangan hujjatlarni tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan shaxslar tomonidan transport vositasini boshqarish) bo‘yicha maʼmuriy protokol tuzildi va avtomobil jarima maydonchasiga joylashtirildi.

Как сообщило Управление безопасности дорожного движения Самаркандской области, трое граждан были привлечены к административному аресту за пренебрежение правилами поведения в обществе и совершение мелкого хулиганства, которое они сняли на видео и выложили в социальные сети.
Расследование инцидента показало, что водитель в видео на самом деле не был лицом с нарушением слуха, как это изначально предполагалось. В заявлении управления отмечается: «Трое молодых людей, желая привлечь к себе внимание, сняли видео и разместили его в соцсетях. Это вызвало обоснованное возмущение пользователей».
После установления личности нарушителей их дело было рассмотрено в Самаркандском городском суде по уголовным делам. В результате водителю автомобиля назначен административный арест на 8 суток, а двум пассажирам — по 10 суток каждый.
Кроме того, в ходе расследования было установлено, что водитель не имел водительского удостоверения, то есть управлял транспортным средством без необходимых документов. В отношении него составлен административный протокол по части 2 статьи 135 КоАП (Управление транспортным средством лицами, не имеющими предусмотренных ПДД документов), а автомобиль помещён на штрафную стоянку.