Toshkent xalqaro aeroportida bojxona nazorati paytida, Turkiyadan kelgan bir ayol yo‘lovchining bagajida 598 dona sintetik narkotik MDMA tabletkalari topildi. Bojxona qo‘mitasi matbuot kotibi tomonidan e'lon qilingan ma'lumotga ko‘ra, narkotik moddalar yeryong‘oq qadoqlari ichiga yashirilgan holda olib kelingan.
Dastlabki baholashlarga asosan, musodara qilingan MDMA tabletkalarining bozor qiymati taxminan 20 ming AQSh dollarini tashkil etishi mumkin. Bu holat, mamlakatga narkotik moddalarni olib kirish va tarqatishning yangi usullari haqida jiddiy xavotirlarni keltirib chiqarmoqda.
Tergov jarayonida ayol yo‘lovchi, Toshkentga noma'lum shaxsning sumkasini 35 dollar evaziga olib kelishga rozi bo‘lganligini tan oldi. Bu, odamlarni pul evaziga chegaradan begona narsalarni o‘tkazishga undovchi jinoyatchilik tarmoqlarining faolligini ko‘rsatadi.
Bojxona qo‘mitasi fuqarolarni chegaradan begona buyumlarni, ayniqsa noma'lum shaxslarning bagajlarini o‘tkazmaslik haqida ogohlantirdi. Bunday hodisalar, narkotik savdosi va inson savdosi kabi jiddiy jinoyatlarga olib kelishi mumkinligi ta'kidlandi.

В международном аэропорту Ташкента таможенники обнаружили 598 таблеток синтетического наркотика MDMA в багаже пассажирки, прибывшей из Турции. Как сообщил пресс-секретарь Таможенного комитета, наркотические вещества были спрятаны внутри упаковок с арахисом.
По предварительной оценке, стоимость изъятых таблеток MDMA может составлять около 20 тысяч долларов США. Этот инцидент вызывает серьёзную озабоченность по поводу новых методов ввоза и распространения наркотиков в стране.
В ходе расследования женщина призналась, что согласилась доставить в Ташкент чужую сумку за 35 долларов. Это свидетельствует об активности преступных сетей, которые вербуют людей для перевозки чужих вещей через границу за небольшие деньги.
Таможенный комитет призвал граждан ни в коем случае не перевозить через границу чужие вещи, особенно багаж незнакомых лиц. Подчёркивается, что такие действия могут привести к серьёзным преступлениям, включая наркоторговлю и торговлю людьми.