Parijlik muhandis va san'at muxlisi Ari Hodara, 1941-yilda yaratilgan Pablo Pikassoning "Tête de Femme" (Ayol bosh) nomli gouache qog'ozdagi asarini xayriya lotereyasida yutib oldi. Asarning bahosi 1 million yevrodan oshadi, Hodara esa g'alaba haqida seshanba kuni Parijdagi Christie's auksion uyi tomonidan qilingan video qo'ng'iroq orqali xabardor bo'ldi. 58 yoshli g'olib dastlab "Bu hazil emasmi?" deb so'radi, chunki bunday katta sovrinni kutmagandi.
"1 Picasso for 100 euros" (100 yevroga bitta Pikasso) nomli xayriya lotereyasi 2013-yildan beri o'tkazilib kelinmoqda va bu uning uchinchi nashri bo'ldi. Lotereya tashkilotchilari aytishicha, har biri 100 yevroga sotilgan 120 mingdan ortiq chipta sotilgan, bu esa Altsgeymer kasalligini tadqiq qilish uchun taxminan 11 million yevro mablag' to'plashga yordam berdi. G'olib chiptasi 94,715-raqamli bo'lib, Hodara uni tasodifan musobaqa haqida eshitib, shanba-yakshanba kunlari sotib olgan.
Lotereyani fransuz jurnalisti Peri Koshin Pikassoning oilasi va fondi homiyligida tashkil qilgan. U g'olibning Parijda yashashi "juda yaxshi narsa" ekanligini ta'kidladi, chunki bu asarni yetkazib berishni osonlashtiradi. Pikassoning o'zi ham hayotining ko'p qismini Parijda yashab, ishlagan va shaharning muzeylarida uning minglab asarlari namoyish etilgan. Yig'ilgan mablag'dan 1 million yevro asarning egasi Opera Galleryga, qolgan pul esa Fransiyaning Altsgeymer Tadqiqot Fondiga xayriya qilinadi.
Fond rahbari Olivier de Ladoucette AFP axborot agentligiga bergan intervyusida, "Bu Pikasso tashabbusi Altsgeymer bir kun yomon xotiraga aylanishi uchun yana bir qurilish blokidir" dedi. Oldingi nashrlarda: 2013-yilda Pensilvaniyalik 25 yoshli amerikalik g'olib bo'lib, mablag' Livanning Tir shahrini saqlashga yo'naltirilgan, 2020-yilda esa 58 yoshli italyan buxgalter g'alaba qozonib, tushgan daromad Kamerun, Madagaskar va Marokashdagi maktab va qishloqlarga sanitariya loyihalariga xayriya qilingan.

Парижский инженер и любитель искусства Ари Ходара выиграл картину Пабло Пикассо "Tête de Femme" (Голова женщины), созданную в 1941 году, в благотворительной лотерее. Стоимость произведения оценивается более чем в 1 миллион евро, а Ходара узнал о победе во вторник по видеозвонку от аукционного дома Christie's в Париже. 58-летний победитель сначала спросил: "Как я знаю, что это не розыгрыш?", поскольку не ожидал такого крупного приза.
Лотерея "1 Picasso for 100 euros" (1 Пикассо за 100 евро) проводится с 2013 года, и это уже её третье издание. Организаторы сообщили, что было продано более 120 000 билетов по 100 евро каждый, что позволило собрать около 11 миллионов евро для исследований болезни Альцгеймера. Выигрышный билет имел номер 94 715, и Ходара купил его в выходные дни, случайно узнав о конкурсе.
Лотерею организовала французская журналистка Пери Кошен при поддержке семьи и фонда Пикассо. Она отметила, что "замечательно", что победитель живёт в Париже, так как это упрощает доставку картины. Сам Пикассо также прожил и работал в Париже большую часть жизни, и тысячи его произведений выставлены в городских музеях. Из собранных средств 1 миллион евро пойдёт владельцу картины, галерее Opera Gallery, а остальные деньги будут пожертвованы Французскому фонду исследований Альцгеймера.
Глава фонда Оливье де Ладусетт в интервью агентству AFP заявил: "Эта инициатива с Пикассо — ещё один строительный блок, чтобы однажды болезнь Альцгеймера стала всего лишь плохим воспоминанием". В предыдущих изданиях: в 2013 году победил 25-летний американец из Пенсильвании, а средства пошли на сохранение ливанского города Тир, а в 2020 году выиграла 58-летняя итальянская бухгалтер, и доходы были направлены на санитарные проекты в школах и деревнях Камеруна, Мадагаскара и Марокко.