Toshkent shahrida davlat raqamlari o‘chirilgan va maxsus signallar o‘rnatilgan Gentra avtomobilida shahar bo‘ylab harakatlanayotgan bir guruh yoshlar ma’muriy javobgarlikka tortildi. Sud ikkita ishtirokchiga 5 kunlik ma’muriy qamoq jazosini, uchinchisiga 1,2 million so‘m jarima, avtomobil egasiga esa haydovchilik guvohnomasi bo‘lmagan shaxslarga rulni topshirgani uchun 2 million 60 ming so‘m jarima belgiladi.
O‘zDTB matbuot xizmati rahbari Zoir Yuldoshevning ma’lumotlariga ko‘ra, qoidabuzarlarning shaxslari qidiruv bo‘limi xodimlari tomonidan kuzatuv kameralari va guvohlarning ko‘rsatmalari yordamida aniqlandi. Yoshlar ataylab davlat raqamlarini olib tashlab, "chaqmoqchalar" o‘rnatganliklari, bu ularni aniqlanmasligiga yordam beradi deb o‘ylaganliklari ma’lum bo‘ldi.
Sud jarayonida, shuningdek, haydovchilarda transport vositasini boshqarish huquqini tasdiqlovchi hujjatlar yo‘qligi tasdiqlandi. Yoshlarning harakatlari Ma’muriy javobgarlik kodeksining 183-moddasi "Mayda xuliganlik" bo‘yicha sifatlandirildi, avtomobil esa hozirgi vaqtda jarima maydonchasiga joylashtirilgan.
Bu hodisa Toshkentda yo‘l harakati qoidalarini buzish va maxsus signallarni noqonuniy o‘rnatish bilan bog‘liq muammolarni yana bir bor ko‘rsatib berdi. O‘zDTB vakillari bunday holatlar ustidan nazoratni kuchaytirish va fuqarolarni qonunlarga rioya qilishga chaqirishni davom ettirmoqda.

В Ташкенте группа молодых людей, передвигавшихся по городу на автомобиле Gentra без государственных номеров и с установленными спецсигналами, была привлечена к административной ответственности. Суд назначил двум участникам по 5 суток административного ареста, третьего оштрафовал на 1,2 миллиона сумов, а владельца автомобиля – на 2 миллиона 60 тысяч сумов за передачу руля лицам без документов.
По информации руководителя пресс-службы СБДД Зоира Юлдошева, личности нарушителей были установлены сотрудниками розыскного отдела с помощью камер видеонаблюдения и показаний очевидцев. Выяснилось, что молодые люди намеренно сняли государственные номера и установили "мигалки", рассчитывая, что это поможет им остаться неопознанными.
В ходе судебного разбирательства также подтвердилось, что у водителей отсутствовали удостоверения на право управления транспортом. Действия молодых людей были квалифицированы по статье 183 Кодекса об административной ответственности "Мелкое хулиганство", а автомобиль в настоящее время помещен на штрафную площадку.
Этот инцидент в очередной раз подчеркивает проблемы, связанные с нарушениями правил дорожного движения и незаконной установкой спецсигналов в Ташкенте. Представители СБДД продолжают усиливать контроль над такими случаями и призывают граждан соблюдать закон.